اس اس ال پولی یا رایگان؟

امروزه بسیاری از ما امور روزانه خود را از طریق اینترنت انجام میدهیم. بسیاری از خریدها و پرداخت ها را به صورت آنلاین انجام میدهیم. هیچ یک از ما دوست نداریم که اطلاعات شخصی مان مانند ایمیل ها و رمز حساب های بانکی و ... دست افراد سودجو و خرابکار بیفتد.

با همه ی اینها احتمال اینکه این اتفاقات بیفتد بسیار دور است، چون همه وب سایت های معتبر برای حفظ امنیت اطلاعات کاربرانشان تدابیری اندیشیده اند. علاوه بر رعایت مباحث امنیتی در برنامه نویسی، مسائل دیگری نیز وجود دارد که به امنیت یک وب سایت کمک میکند. اکنون میخواهیم در مورد یکی از این موارد صحبت کنیم:

گواهینامه SSL

برای اینکه از دسترسی هکرها به اطلاعات جلوگیری کنیم، از SSL استفاده می کنیم. گواهینامه اس اس ال امنیت اطلاعات ما را تضمین می کنند و اجازه درز این اطلاعات را نمی دهند.

از این پروتکل برای امن کردن پروتکل های غیرامن نظیرHTTP ،LDAP ، IMAP  و ... استفاده می شود. بر این اساس یکسری الگوریتم های رمزنگاری بر روی داده های خام که قرار است از یک کانال ارتباطی غیرامن مثل اینترنت عبور کنند، اعمال می‌شود و محرمانه ماندن داده‌ها را در طول انتقال تضمین می‌کند.

قصد نداریم در این مطلب، در مورد نحوه عملکرد و مکانیزم اس اس ال صحبت کنیم. شما این مطلب را میخوانید تا متوجه شوید  با توجه به اینکه اس اس ال های رایگان زیادی در اینترنت وجود دارد (از جمله تمامی هاست های آسان رایان که دارای اس اس ال رایگان می باشد.) ولی چرا بهتر است اس اس ال غیر رایگان خریداری نمایید؟

 در تصویر زیر به راحتی میتوانید تفاوت های اس اس ال رایگان و پولی را ببینید.

 

 free ssl vs paid ssl

 

اگر شما دارای یک وب سایت شخصی هستید که امنیت و محرمانگی اطلاعات کاربرانتان برایتان خیلی اهمیت ندارد میتوانید از اس اس ال رایگان استفاده کنید. اما اگر شما یک شرکت توسعه یافته دارید و وب سایتی دارید که کاربران زیادی روزانه از آن بازدید می کنند و اطلاعاتشان را در سایت شما ثبت می کنند، لازم است که به فکر تهیه اس اس ال غیر رایگان بیفتید.

  • بیمه یا وارانتی وب سایت شما:

اولین و اصلی ترین تفاوت به مبلغ گارانتی وب سایت مربوط می شود که در برخی جاها از آن به عنوان بیمه یا وارانتی هم یاد می شود. اس اس ال های پولی وب سایت شما را به یک میزان مشخص گرانتی می کنند تا در صورت بروز مشکل امنیتی از طرف SSL صادر شده، بتوانید خسارت دریافت کنید. این قضیه در مورد اس اس ال های رایگان صدق نمی کند و اگر مشکلی پیش بیاید هیچ تضمینی وجود ندارد. (البته به دلیل تحریم ایران،در صورتیکه مشکلی به وجود بیاید دریافت مبلغ خسارت به سادگی امکان پذیر نیست  ولی همین که آن شرکت سایت  شما را به مقدار معینی بیمه می کند، نشانگر اعتبار سایت شما نزد کاربر و اطمینان خاطر شخص خود شماست حتی اگر بدانید آن مبلغ بیمه به راحتی قابل دسترس نیست.)

 

  • پشتیبانی

مورد دیگر پشتیبانی است. اس اس ال های پولی دارای پشتیبانی قوی هستند و در صورت بروز مشکل شما را تا جایی که مشکل برطرف شود یاری می کنند که این فاکتور در اس اس ال های رایگان وجود ندارد و اگر پشتیبانی هم وجود داشته باشد، مورد قابل توجهی دستگیرتان نمی شود.

  • مدت زمان فعال بودن اس اس ال :

اس اس ال های رایگان در بازه های 1 تا 3 ماهه تمدید می شوند ولی اس اس ال های پولی را میتوانید در بازه های یک ساله و دو ساله خریداری کنید. لازم به ذکر است اگر نیازمند دریافت نماد دوستاره اعتماد الکترونیکی هستید، حتما باید اس اس ال پولی دریافت نمایید.

 

موارد دیگری وجود دارد که دانستن آنها می تواند بیشتر به شما کمک کند:

-          گاهی ممکن است اس اس ال رایگان را فعال کنید ولی قفل سبزرنگ کنار آن نمایش داده نشود و همچنان سایت شما معتبر تشخیص داده نمی شود، در واقع هیچ تضمینی برای فعال شدن اس اس ال های رایگان وجود ندارد. (که در مورد اس اس ال های پولی معمولا این اتفاق نمی افتد.)

-          ممکن است اس اس ال رایگان روی همه مرورگرها نشان داده نشود و مشکل داشته باشد ولی اس اس ال های پولی با 99.9% مرورگرها سازگاری دارد.

-          ممکن است ربات های تلگرام با گواهینامه های رایگان مشکل داشته باشند و سایت را معتبر ندانند و عمل نکنند.

-          تفاوت قیمت هایی که در اس اس ال ها می بینید بخاطر تفاوت در شرکت ها و اعتبار آنها می باشد. همچنین مبالغ وارانتی متفاوتی هم دارند. البته اس اس ال هایی که ما ارائه می دهیم همگی از شرکت های معتبر بین المللی از جمله comodo, GeoTrust, Symantec, Thawte, RapidSSL, certum تهیه شده اند.

با همه ی این موارد، باز هم بد نیست این نکته را تکرار کنیم که اگر بر سر دوراهی انتخاب مانده اید باید ببینید وب سایتتان از چه اهمیتی برخوردار است و پس از یافتن جواب این سوال، اقدام به تهیه اس اس ال رایگان یا پولی نمایید. فراموش نکنید فعال کردن اس اس ال در سئوی سایت شما اثر مثبتی می گذارد و همچنین برای گوگل هم از اهمیت برخوردار است.

برچسب ها

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله

در همین زمینه

بدون امنیت بودن سایتهای http در مرورگرها

تمام سایت های با پروتکل HTTP به زودی توسط گوگل کروم، نا امن شناسایی می شوند.پروتکل HTTP مخفف Hypertext Transfer Protocol است،...

آموزش نصب ssl در دایرکت ادمین

برای تهیه اس اس ال ابتدا باید CSR code تولید نمایید. بدین منظور پس از ورود به دایرکت ادمین، در قسمت Advance Feature روی SSL...

مزیت استفاده از گواهینامه های Multi-Domain

همانگونه که در مطالب قبلی هم توضیح داده شده، گواهینامه های Multi-Domain این امکان را فراهم میکنند تا چندین دامنه...

SAN چیست؟

SAN یا Subject Alternate Name به این معناست که شما می توانید به وسیله ی یک گواهینامه اس اس ال چندین نام دامنه را پوشش دهید....

انواع گواهینامه SSL

انواع گواهینامه های ارائه شده توسط آسان رایان از لینک های زیر قابل خریداری و نصب هستند که در ادامه به شرح کامل...

فعال کردن SSL رایگان دایرکت ادمین

به منظور فعال کردن SSL رایگان در دایرکت ادمین باید مراحل زیر را طی کنید:   ابتدا وارد کنترل پنل خود شوید و سپس...

اس اس ال رایگان کنترل پنل پلسک

اس اس ال رایگان Let’s Encrypt بر روی همه هاست های آسان رایان فعال می باشد.اگر هنوز اقدام به تهیه هاست نکرده اید،...

فعال کردن SSL رایگان برای دامنه APP.

همانگونه که مطلعید پسوند APP. به تازگی از سوی گوگل جهت ثبت در دسترس عموم قرار گرفت. خوب است بدانیم که برای فعال...

فعال سازی اس اس ال رایگان

یکی از ساده ترین روش ها جهت فعال سازی اس اس ال رایگان، استفاده از اس اس ال سایت کلودفلر می باشد.در این مطلب قصد...

انواع SSL

SSL امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، مخصوصا” در مواردی مانند انتقال پول و پرداخت های های...

ایجاد CSR در دایرکت ادمین

ابتدا وارد کنترل پنل هاست شوید.جهت خرید گواهی SSL ابتدا نیاز است که یک CSR تولید کنید، توجه داشته باشید بعلت...

آموزش راه اندازی ssl رایگان

1. برای یک دامنه و یا یک زیر دامنه، یک SSL Single Domain عادی کفایت می کند.2. برای چند دامنه و زیر دامنه مختلف علاوه...