خانه / سیستم عامل / کالی لینوکس چیست؟

کالی لینوکس چیست؟

کالی لینوکس

کالی لینوکس چیست؟

 

کالی لینوکس یک توزیع از لینوکس بر پایه دبیان می باشد که با هدف انجام تست نفوذ و شناسایی نقاط آسیب پذیری انواع سیستم های کامپیوتری طراحی و توسعه داده شده است.

پیش از کالی لینوکس، متخصصین امنیت و هکرها برای انجام تست ها و نفوذ های خود از توزیع بک ترک لینوکس، استفاده می نمودند. اما با معرفی کالی لینوکس، اکثر افراد به آن مهاجرت کرده و به نوعی کالی لینوکس جایگزین بک ترک گردید.

این سیستم عامل قدرتمند توانایی نفوذ بسیار بالایی داشته و تمام کسانی که در زمینه هک و امنیت فعالیت دارند، باید آشنایی کامل با این سیستم عامل و ابزار های مختلف آن داشته باشند.

کالی لینوکس برای هک و امنیت

در حقیقت کالی لینوکس هم برای هکرها دارای ابزار فوق العاده ای بوده تا بتوانند به راحتی با استفاده از آن به سیستم های دیگر نفوذ کنند و هم برای متخصصین امنیت تا با استفاده از این ابزارها نقاط آسیب پذیری را شناسایی و برای رفع آن تلاش نمایند.

توسعه دهندگان کالی لینوکس:

ماتی آهارونی Mati Aharoni و دیاوون کارن Deavon Kearns توسعه دهندگان اصلی Kali Linux هستند. کالی لینوکس بازنویسی کاملی از Backtrack Linux بود که روی یک توزیع دیگر لینوکس انجام شد. توسعه كالی مطابق با استانداردهای دبیان تنظیم شده است زیرا بیشتر كدهای آن را از مخازن دبیان دریافت می كند. توسعه در اوایل مارس ۲۰۱۲ ، در میان گروه کوچکی از توسعه دهندگان آغاز شد. فقط تعداد کمی از توسعه دهندگان انتخاب شده مجاز به تغییر بسته ها هستند ، آن هم در یک محیط حفاظت شده. کالی لینوکس با انتشار اولین نسخه در سال ۲۰۱۳ ، از توسعه خارج شد. اکنون توسعه این به روز رسانی ها توسط Offensive Security انجام می شود.

ویژگی‌های کالی لینوکس چیست

 • دارای بیش از 300 ابزار تست نفوذ: بعد از مرور و استفاده از تمام ابزاری که از BackTrack به کالی ارث رسیده است، قطعا تعداد بسیار زیادی از ابزارهایی را که بدرستی کار نمیکردند و یا کارکرد آن ها شبیه ابزارهای موجود در کالی است را از ارشیو خود حذف خواهیم کرد.
 • رایگان و همیشه در دسترس است: لینوکس کالی مثل نسخه قبلی یعنی BackTrack، کاملا رایگان و همیشه در دسترس است. شما هیچوقت هزینه ای بابت استفاده از لینوکس کالی نخواهید پرداخت.
 • درخت (Git (Git tree، متن باز است: درخت Git در اینجا مفهومی شبیه به شاخه های فایل های سیستمی دارد. در لینوکس کالی مجموعه بسیار زیادی از نرم افزار های متن باز و محبوب موجود است که مشاهده آن ها برای همه مقدور است و تمام منابع برای آنان که علاقه‌مند به دستکاری کردن و یا ساخت مجدد پکیج های کالی دارند، میسر است.
 • سازگاری FHS: لینوکس کالی طوری توسعه داده شده است که پایبند به استاندارد سلسله مراتبی فایل سیستم (FHS) باشد و به تمام کاربران لینوکس این اجازه را میدهد تا براحتی کدهای باینری، فایل های پشتیبانی و کتابخانه ها را پیدا کنند.
 • (Filesystem Hierarchy Standard (FHS، استانداردی است که برای استفاده توسعه دهندگان توزیع های لینوکس، توسه دهندگان پکیج ها و اجراکنندگان سیستم طراحی شده است و اساسا جنبه رفرنس دارد تا آموزش. FHS درباره نحوه مدیریت یک فایل سیستم یونیکس و یا ساختار سلسله مراتبی شاخه ها صحبت میکند.
 • پشتیبانی گسترده از دیوایس وایرلس: لینوکس کالی طوری ساخته شده است تا بسیاری از دیوایس های وایرلس را تا جایی که امکان دارد پشتیبانی کند و بتواند بر روی سخت افزارهای متنوعی اجرا شود و با بسیاری از دیوایس های وایرلس و USB سازگاری دارد.
 • پچ های سفارشی در هسته برای تزریق (Injection): به عنوان یک هکر کلاه سفید و انجام دهنده تست نفوذ که از کالی استفاده میکنید، برای ارزیابی شبکه وایرلس نیاز به ارزیابی و بررسی پیدا میکنید. از اینرو همیشه آخرین وصله های امنیتی برای تزریق داده در هسته کالی موجود است.
 • محیط توسعه امن: تیم کالی لینوکس متشکل از گروه کوچکی از افراد شناخته شده است که کار آن ها جمع آوری پکیج ها و ارتباط برقرار کردن با منابع از طریق چندین پروتکل امن است.
 • پکیج ها و منابع با رمزنگاری (GPG ( Gnu Privacy Guard امضا میشوند: تمام پکیج های کالی توسط هر توسعه دهنده موقع ساخته شدن و ارسال به منابع امضاء میشوند.
 • چند زبانه: اگرچه ابزار تست نفوذ به زبان انگلیسی نوشته شده اند اما این اطمینان وجود دارد که کالی یک توزیع چند زبانه است و زبان های مختلف را پشتیبانی میکند و به کاربران این امکان را میدهد تا با زبان مادری خود کار کنند و ابزار مناسب کار خود را پیدا کنند.
 • کاملا قابل شخصی سازی است: دست کاربران ماجراجو در هماهنگ کردن کالی بر اساس سلایقشان کاملا باز است.

 

بهترین راه برای یادگیری کالی لینوکس چیست

اگر آماده شروع یادگیری سیستم عامل Kali Linux و نحوه استفاده از آن برای امنیت سایبری هستید، مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا از ساخت ماشین مجازی Kali Linux شروع کنید
روش‌های رایگان زیادی برای راه‌اندازی Hypervisor و شروع کار با ماشین‌های مجازی از جمله: استقرار Kali Linux وجود دارد. یک محیط ماشین مجازی به شما امکان می‌دهد یک مورد یا حتی چندین مورد از کالی لینوکس را تنظیم و از بین ببرید.با نصب hypervisor رایگان مانند Oracle’s VirtualBox شروع کنید. پس از نصب می‌توانید Kali Linux ISO را در یک ماشین مجازی دانلود و نصب کنید.

 

مزیت استفاده از کالی لینوکس در امنیت سایبری

گرچه درست است که همه برنامه‌های موجود در کالی لینوکس رایگان هستند و می‌توانند از طریق سیستم عامل‌های دیگر بارگیری و دانلود شوند.

کالی لینوکس با انجام کارهای امنیتی و جمع‌آوری آنها در یک توزیع سیستم عاملی، کار را برای کاربران بسیار راحت‌تر می‌کند. از کالی لینوکس عمدتا برای تست نفوذ پیشرفته و ممیزی امنیت استفاده می‌شود.

 

امیدوارم که از این مقاله لذت برده باشید. اگر تجربه یا سوالی در زمینه کار با کالی لینوکس دارید. پایین همین پست برامون کامنت کنید.

 

آسان رایان بهترین بستر برای ثبت دامنه های خاص شما

باماهمراه باشید*

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خلاصه محتوا

آخرین های آسان مگ
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد