آشنایی و ثبت دامنه‌های id.ir

دامنه‌های id.ir فقط برای افراد حقیقی قابل ثبت است و پیشوند id که قبل از ir قرار می‌گیرد مخفف کلمه identification یا هویت است. شما برای ثبت این دامنه‌ها باید ابتدا یک حساب کاربری در سایت ایرنیک داشته باشید. بعد از آن شما فقط قادر به ثبت نام و یا نام‌خانوادگی خودتان هستید.

آشنایی و ثبت دامنه‌های id.ir

آشنایی با دامنه‌های id.ir

 

مشکل نبود دامنه‌های آزاد یا قیمت بالای آنها باعث شده تا مردم به دامنه‌های جدید روی بیاورند. پسوند‌های مختلف و گاها دامنه‌های مرتبه سوم (Third Level Domain) مثل .co.com مواردی است که در دنیا به‌کار گرفته می‌شود. در این میان ایرنیک به عنوان متولی ارائه خدمات دامنه کشوری یا ccTLD در ایران، اقدام به ارائه چند زیرمجموعه برای دامنه‌های ir کرده است. در میان این زیرمجموعه‌ها پسوند .id.ir جدیدترین و کاربردی‌ترین پسوند است که برای افراد حقیقی قابل ثبت است. در ادامه بیشتر با این پسوند آشنا خواهیم شد.

 

آشنایی با دامنه‌های id.ir و قوانین آن
دامنه‌های id.ir فقط برای افراد حقیقی قابل ثبت است و پیشوند id که قبل از ir قرار می‌گیرد مخفف کلمه identification یا هویت است. شما برای ثبت این دامنه‌ها باید ابتدا یک حساب کاربری در سایت ایرنیک داشته باشید. بعد از آن شما فقط قادر به ثبت نام و یا نام‌خانوادگی خودتان هستید. به طور مثال اگر نام و نام‌خانوادگی شما علیرضا محمدی اصل (Alireza Mohammadi Asl) باشد شما فقط قادر به ثبت دامنه‌های alireza.id.ir و MohammadiAsl.id.ir و AlirezaMohammadiasl.id.ir هستید و هیچ مدل دیگری مثل mohammadi.id.ir یا ali.id.ir را نمی‌توانید ثبت کنید.

بنابراین برای رجیستر این نوع دامنه باید کاملا مشابه نام، نام‌خانوادگی کامل و یا هردو به همان شکل که در کارت ملی یا گذرنامه فرد آمده است ثبت شود و ثبت یک بخش از نام یا نام خانوادگی امکانپذیر نمی‌باشد. نکته مهم دیگر اینکه هر شخص با ارائه مدارک خود قادر به ثبت یک دامنه مرتبه سوم با پسوند .id.ir خواهد بود. البته برای ثبت دامنه‌های بیشتر پیشنهاد می‌کنم چندین اکانت ایرنیک بسازید.

بعد از تمام شدن ثبت دامنه id.ir در سامانه ایرنیک، شما نیاز دارید که مدارک خود را در بخش ارسال مدارک سایت nic.ir برای این سامانه ارسال کنید. با این کار صحت ثبت دامنه و بررسی صحیح بودن املای دامنه ثبت شده شما بررسی می‌شود. توجه داشته باشید در صورتی که نام دامنه شما قبلا ثبت نشده باشد شما می‌توانید آنرا رزرو کنید. ولی این رزرو شدن به معنی ثبت نهایی نیست و شما تا زمانی که مدارک مربوطه را ارسال نکنید، ثبت شما نهایی نخواهد شد. در صورتی که مدارک ناقص باشد یا مشکلی در ثبت وجود داشته باشد، نام دامنه از حالت رزرو خارج و برای عموم آزاد خواهد شد.

تعداد کارکترهای قابل ثبت در این پسوند 3 الی 63 کارکتر است و از اعداد و علامت دش (-) نیز نمی‌توان استفاده کرد.


دامنه دامنه ملی دامنه ir ثبت دامنه ملی ثبت دامنه آی آر ثبت دامنه id.ir روش ثبت دامنه .id.ir

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد