تفاوت هاست ویندوز با هاست لینوکس

برای داشتن یک سایت پس از ثبت دامنه، نیاز است نسبت به تهیه سرویس میزبانی وب خود اقدام نمایید تا بتوانید اطلاعات سایت را در آن بارگذاری نمایید. استفاده از هر کدام از این سرویس ها به هدف کاربر از ایجاد سایت و همچنین برنامه و زبان برنامه نویسی سایت کاربر بستگی دارد. و این سوال برای شما مطرح میشود که تفاوت هاست ویندوز با هاست لینوکس در چیست ؟ از کدام بهتر است استفاده نمایید؟  سرویس های هاستینگ یا میزبانی وب به طور معمول با دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز به کاربران ارائه میشود. استفاده از هر کدام از این سرویس ها به هدف کاربر از ایجاد سایت و همچنین برنامه و زبان برنامه نویسی سایت کاربر بستگی دارد. باور غلط : برخی کاربران تصور می کنند که برای کار کردن با سرور مجازی لینوکس حتما باید از سیستم عامل لینوکس در کامپیوترهای شخصی خود استفاده کنند و یا حتی فکر می کنند که فقط بازدیدکنندگانی می توانند از سایت های مبتنی بر لینوکس استفاده نمایند که سیستم عامل کامپیوتر شخصی آنان لینوکس باشد . این باور کاملا اشتباه است . شما با هر سیستم عاملی می توانید به سرورهای مبتنی بر لینوکس متصل شده و یا از آنها بازدید کنید. مدیریت سرویس های هاست لینوکس یا هاست ویندوز کاملا توسط کنترل پنل سرویس هاستینگ و سرویس های اف.تی.پی و ایمیل انجام میشود که با هر سیستم عامل شخصی میتوان از آنها استفاده کرد. در ادامه با برخی تفاوت های هاست لینوکس و هاست ویندوز آشنا خواهید شد:

ابزارهای مورد استفاده

تفاوت عمده این دو سیستم ابزارهای مورد استفاده در آنها میباشد. به طور مثال لینوکس از نرم افزار وب سرور آپاچی استفاده می‌کند در حالی که در ویندوز از IIS استفاده میشود. در مقایسه این دو سرویس باید گفت که سرویس های لینوکسی نرم افزارهای بیشتری را نسبت به سرویس های ویندوزی پشتیبانی میکنند.

پیشنهاد آسان مگ:دلایل برتری لینوکس نسبت به ویندوز

استفاده از منابع سیستم

سیستم های لینوکس بسیار با صرفه تر از سیستم های ویندوزی از منابع سخت افزاری سیستم نظیر حافظه و پردازنده استفاده میکنند. اگر این دو سیستم روی یک سخت افزار یکسان اجرا شوند، سیستم لینوکس همواره منابع آزاد بیشتری نسبت به سیستم ویندوز خواهد داشت.

زبان های برنامه نویسی

سیستم لینوکس از زبانهای Perl , Python , PHP و CGI و بانک اطلاعاتی My SQL پشتیبانی می کند، این در حالی است که سیستم ویندوز از زبان های برنامه نویسی ASP/.NET و بانک اطلاعاتی MS-SQL Server و MySQL استفاده میکند که هزینه نگهداری و خدمات آنها بالا میباشد. البته در سال های اخیر لینوکس از .Net Core نیز پشتیبانی می کند.

امنیت و پایداری

بر اساس بسیاری از مقالات، هاست cPanelلینوکس امنیت بیشتری نسبت به هاست ویندوز دارد که به دلیل ویژگی های مربوط به سیستم عامل حاکم بر آنها میباشد. سیستم عامل لینوکس با توجه به کدباز بودن نرم افزارها و هسته لینوکس از امنیت و ثبات بیشتری نسبت به سرویس ویندوز برخوردار هستند به همین دلیل سرور هاست لینوکس بسیار محبوب و پر طرفدار برای طراحان وب و برنامه نویسان می باشد. همچنین چون بیشتر کاربران کامپیوتر از ویندوز استفاده میکنند این باعث شده تا بیشترین حملات ویروس ها به این سیستم عامل صورت بگیرد.

سهولت استفاده

برای کار با هر دو نوع هاست لینوکس و ویندوز از یک واسط مدیریتی به نام کنترل پنل استفاده میشود. کنترل پنل سی پنل و کنترل پنل دایرکت ادمین برای هاست لینوکس و کنترل پنل وب سایت پنل، پلسک هم برای هاست ویندوز استفاده میشوند. به طور کلی کار با کنترل پنل های لینوکسی ساده تر و راحت تر است و از نظر کارآیی مناسب تر خواهد بود.

تفاوت قیمت

هزینه خرید هاست لینوکس ارزانتر از هاست ویندوز میباشد. این مورد به دلیل ابزارهای مورد استفاده در این سیستم ها می‌باشد که برنامه های مورد استفاده در هاست ویندوز هزینه نگهداری و خدمات بالاتری دارند. دلیل اصلی ارزان بودن هاست بر روی سرور لینوکس رایگان بودن تقریبا تمامی برنامه های کاربردی و از جمله خود سیستم عامل لینوکس است.
برای اطلاع از تخفیف ها و جشواره های آسان رایان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد