پهنای باند یا ترافیک ماهانه هاست چیست؟

پهنای باند(Bandwidth) در یک سرویس میزبانی یا سرور به میزان حجمی است که سایت یا هاست شما در یک ماه می تواند مصرف کند. منظور از میزان حجم مصرفی در اینجا چیزی به فضای ذخیره سازی و … می باشد. در حقیقت پهنای باند چیزی شبیه به حجم قابل مصرف اینترنت توسط شما می باشد. مجموع ترافیک ورودی و خروجی که به صورت ماهانه در سرویس شما مصرف می شود را پهنای باند هاست می گویند. منظور از پهنای باند هاست ،سرعت اینترنت سرور نمی باشد ،منظور همان مقدار حجم قابل مصرف توسط سایت شما است.درست مانند حجم اینترنت شما ،سایت شما هم به اینترنت متصل است و هر فردی که سایت شما را باز کند و مطلبی را مطالعه کند یا فایلی را دانلود کند ،از حجم سایت شما یا همان ترافیک ماهیانه شما کسر خواهد شد. مواردی که باعث مصرف پهنای باند می شوند : بازدید از سایت دانلود از سایت یا آپلود فایل در سایت آپلود یا دانلود با ftp اطلاعات رد و بدل شده با ایمیل

مقدار پهنای باندی که در هنگام انتخاب هاست باید به آن توجه کنید به دو عامل بستگی دارد:

  • حجم وب سایت شما: فرض کنید حجم فایل‌های صفحه‌ی وب سایت شما ۱۰۰ کیلوبایت است. هربار که کاربری از این صفجه بازدید می‌کند به میزان ۱۰۰ کیلوبایت از سایت‌ دیتا دانلود می‌کند. این داده از سرور هاست سایت به کامپیوتر بازدیدکننده منتقل می‌شود. اگر مثلاً ۱۰۰ نفر از سایت شما بازدید کنند این میزان برابر با ۱۰۰×۱۰۰ یا ۱۰ هزار کیلوبایت خواهد بود که تقریباً برابر است با ۱۰ مگابایت پهنای باند یا ترافیک. دقت کنید که این محاسبه فقط برای یک صفحه‌ی ۱۰۰ کیلوبایتی بود. هر صفحه‌ای که از وب‌سایت‌ شما بازدید می‌شود بنا بر حجمش میزانی از پهنای باند شما را مصرف می‌کند.
  • محبوبیت سایت یا میزان بازدید از سایت: اگر سایت شما حجم زیادی ندارد و بازدیدکننده‌ی آن هم زیاد نیست شما واقعاً به پهنای باند خیلی زیادی نیاز ندارید. اما اگر سایت شما که حجم زیادی هم ندارد بازدیدکننده‌ی زیادی دارد و سایت محبوبی است باید به فکر یک پلن هاست باشید که پهنای باند بالایی در اختیارتان می‌گذارد. اگر سایت‌تان حجم زیادی دارد مثلاً امکان دانلود یا مشاهده‌ی فایل‌های صوتی،تصویری را در سایت‌ ایجاد کرده‌اید و بازدیدتان هم بالاست شما به پهنای باند واقعاً بالایی نیاز دارید. یک فایل ویدیویی ۱۰۰ مگابایتی که در روز ۱۰۰ بار بازدید شود در ماه ۱۰ گیگابایت پهنای باند/ترافیک مصرف می‌کند.

ترافیک هاست چه زمانی ریست می شود ؟

ترافیک سایت شما ماهیانه ریست می شود ، یعنی اول هر ماه میلادی مقدار مصرف شما ۰ می شود. علت اینکه ترافیک در ماه میلادی ۰ می شود ، این است که نرم افزار های سی پنل و دایرکت ادمین تاریخ شمسی را پشتیبانی نمی کنند و برای راحتی محاسبه حجم تمام کاربران ، تمام آنها را در اول ماه میلادی ریست می کنند.

گزارش گیری از مصرف پهنای باند در سی پنل :

در کنترل پنل cpanel با ورود به کنترل پنل ، در صفحه اصلی شما می توانید از طریق قسمت مدیریت آسان یا همان Statistics از طریق گزینه Bandwidth میزان حجم پهنای باند و میزان پهنای باند مصرف شده سایت و هاست ماهیانه خود را مشاهده کنید. در کنترل پنل Directadmin نیز شما با ورود به کنترل پنل در صفحه اصلی از طریق قسمت Your Account و گزینه Bandwidth ، میزان حجم پهنای باند ( Max ) و میزان پهنای باند مصرف شده ( Used ) را مشاهده کنید.

پهنای باند هاست تمام شود چه می شود؟

در صورتی که پهنای باند سرویس شما به اتمام برسد سایت شما دیگر در دسترس نخواهد بود و با خطا Bandwidth Limit Exceeded مواجه می شوید. شما به راحتی با ارتباط با پشتیبان سرویس خود در آسان رایان می توانید درخواست افزایش پهنای باند دهید و ممکن است متحمل هزینه ای نیز شوید. امیدواریم مطلب فوق مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد