Cron Job چیست ؟

Cron Job چیست ؟

Cron Job چیست ؟

کرون جاب یا Cron Jobs قابلیتی در سیستم های لینوکسی می باشد که وظیفه ی اجرای عملیاتی خاص در زمانبندی خاصی را به صورت کاملا اوتوماتیک بر عهده دارد. این عملیات می تواند اجرای یک دستور یا Command و یا برنامه ی خاصی و یا اجرای یک اسکریپت CGI باشد . بعنوان مثال اجرای زمانبندی شده ی یک فایل PHP به منظور ارسال ایمیل به کاربران که به صورت اوتوماتیک در زمان مشخص شده مثلا هر روز ساعت 9 صبح ایمیل مذکور را ارسال خواهد نمود. این کار در سیستم عامل لینوکس از طریق Cron job و در سیستم عامل ویندوز از طریق Schedule task انجام می شود. با استفاده از کرون جاب به صورت کلی می توانید کار های روتین و تکراری را به سادگی و بدون دخالت کاملا اوتوماتیک زمانبندی و اجرا نمایید . دستوراتی که در هر کرون اجرا می شوند را Cron Job می گویند. استفاده ی بسیار مهم از کرون جاب در سایت ها برای سرویس های کاربران می باشد که با هر اجرای کرون ایمیل هایی به منظور اطلاع رسانی های لازم به کاربران یا مشتریان شما ارسال خواهد شد. مثلا ایمیل به منظور اطلاع از صدور صورتحساب ، اخطاریه انسداد سرویس ، اخطاریه تمدید سرویس ، اطلاعات سرویس و … که همگی به سادگی و با یک دستور php قابل تنظیم و اجرا می باشند و اگر از کرون جاب استفاده نشود تمامی این موارد و بسیاری دیگر از کار ها را می بایست به صورت دستی و با صرف زمان و حتی در صورت عدم دقت کافی نیز بروز مشکلات نیز انجام داد.

نیازمندی ها

خب قبل از استفاده از قابلیت cron jobs در نظر داشته باشید که باید کنترل پنل هاستتان cPanel باشد و به نام کاربری و رمز عبور cPanel خود دسترسی داشته باشید. گام اول: وارد اکانت cPanel خود شوید در ابتدا با استفاده از دسترسی هایی (نام کاربری و رمز عبور) که از شرکت هاستینگ و یا مدیر سرور خود دریافت کرده اید وارد اکانت هاست سی پنل سایت خود شوید. گام دوم: نام cron jobs را جستجو کنید هنگامی که وارد داشبورد cPanel شدید، نام cron jobs را در قسمت جستجو وارد کرده و پس از آن بر روی لینک پیدا شده  کلیک کنید. گام سوم: به روزرسانی ایمیل cron در قدم بعدی، گزینه ای برای تنظیم cron jobs وجود دارد. همچنین در همین صفحه گزینه ای انتخابی جهت دریافت و یا عدم دریافت ایمیل در هنگام اجرای کرون جابز وجود دارد. برای جلوگیری از دریافت ایمیل های متعدد و فراوان می توانید آدرس ایمیل خود را به صورت تستی و جهت اطمینان از اجرای صحیح کرون جابزها برای مدتی وارد کنید. در غیر این صورت چنانچه مدت زمان اجرای درخواست های اتوماتیک اندک است پیشنهاد می شود در این قسمت ایمیلی وارد نشود. به عنوان مثال قصد دارید یک cron jobs با فاصله زمانی 10 دقیقه اجرا کنید. خب در صورت اجرای این دستور در هر 10 دقیقه ، در طول یک روز تعداد ‭144‬ ایمیل برای شما ارسال می شود و ارسال این تعداد ایمیلدر طول یک روز می تواند باعث ایجاد اختلال در ارسال ایمیل به صورت انبوه از طریق هاست شود و همچنین منابع زیادی از هاست شما را اشغال کند. با کلیک بر روی گزینه update Email تغییرات خود را تنظیم کنید. گام چهارم: راه اندازی cron job حالا زمان افزودن اولین cron jobs شما با تعیین زمان بندی و دستور  است.

زمانبندی و تنظیمات کرون جاب :

  • Minute : در این فیلد باید عدد دقیقه ای که میخواهید کرون جاب در آن زمان اجرا شود را وارد کنید. این عدد می بایست در بازه 0 تا 59 قرار داشته باشد.
  • Hour : در این فیلد باید ساعت اجرای cron jobs را وارد کنید. این عدد باید در بازه 0 تا 23 قرار داشته باشد. به عنوان مثال برای اجرای کرون جاب در نیمه شب باید عدد صفر را در این فیلد تایپ کنید.
  • Day : این فیلد برای تعیین روز مدنطر شما برای راه اندازی کرون جاب است و باید در بازه 1 تا 31 روز قرار داشته باشد.
  • Month : ماه مورد نظر خود برای اجرای کرون جاب را در این فیلد قرار دهید. عدد این فیلد باید در بازه 1 تا 12 باشد.
  • Weekday : در این فیلد هم میتوانید روز مشخصی از هفته را برای اجرای کرون جاب انتخاب کنید. بازه این فیلد باید بین 0 تا 6 و بر اساس روزهای هفته میلادی باشد. (یکشنبه تا شنبه) (Sunday to Saturday)
  • Command : در این فیلد هم باید آدرس فایل یا دستور مدنظر خود برای اجرای کرون جاب را وارد کنید.
برای انتخاب چند مورد در یک فیلد می توانید از کاما (,) استفاده کنید. به عنوان مثال برای اجرای یک cron jobs در روزهای 10 و 20 هر ماه، باید در فیلد Day مقادیر 10,20 را قرار دهید. نمونه cron jobs به عنوان مثال میخواهیم فایل cron.php که در مسیر home/public_html/cron.php قرار دارد هر 30 دقیقه یکبار اجرا شود. برای این کار کافیست از منوی Common Settings گزینه Twice Per Hour را انتخاب کنید (با انجام این کار اعداد فیلد Minute بر روی 0,30 و فیلدهای دیگر به صورت ستاره * تغییر خواهد یافت) و آدرس فایل را در قسمت Command وارد کنید و در انتها بر روی گزینه Add New Cron Job کلیک کنید تا کرون جاب شما فعال شود.

معرفی برخی از  دستورات کاربردی در cron job

دستورات PHP: نمونه دستور برای اجرای PHP5 با استفاده از کرون جاب php /home/username/public_html/cron.php استفاده از برخی نشانه ها نیز در دستورات کرون جاب PHP در بعضی مواقع الزامی می باشند php -q /home/username/public_html/cron.php دستور کرون جاب جهت استفاده از یک فایل php.ini php -c /home/username/public_html/php.ini /home/username/public_html/myscript.php   دستور کرون جاب جهت دریافت یک فایل از راه دور /usr/bin/GET http://www.example.com/file.php   دستورات Perl: دستور کرون جاب جهت اجرای فایل های CGI perl /home/username/public_html/cgi-bin/file.pl   دستورات php5: نمونه دستور برای اجرای PHP5 با استفاده از کرون جاب /usr/local/php5/bin/php5 /home/username/public_html/cron.php   امید وارم این مطلب برای شما آموزنده و مفید واقع شده باشد . 

cpanel کرون جاب Cron Jobs دستور یا Command

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد