افزونه RankMath چیست؟

افزونه RankMath چیست؟

شاید تابحال اسم یکی از جدیدترین افزونه های وردپرس یعنی RankMath به گوشتان خورده باشد. این افزونه رقیب اصلی یواست بوده و تلاش می کند کاپ قهرمانی “بهترین افزونه” را از چنگ یاست درآورد! بعضی از متخصصان به آن لقب “قاتل یواست” را داده و برخی دیگر آن را “چاقوی سوئیسی همه کاره سئو وردپرس” نامیدند. اگر از سیستم مدیریت محتوا وردپرس برای ساخت وب سایت خود استفاده کرده اید حتما می دانید که نقطه قوت وردپرس داشتن افزونه های مختلف است. کاربردی ترین افزونه های وردپرس مربوط به بحث سئو و موتور های جستجو هستند و اغلب سایت های وردپرسی از Yoast Seo برای مدیریت سئو سایت خود استفاده می کنند. اما جالب است بدانید یک افزونه جدید پا به عرصه رقابت گذاشته است که به عقیده بسیاری از فعالان سئو می تواند یواست سئو را شکست دهد. در سایت ها و فروم های خارجی از Rank Math به عنوان قاتل Yoast یاد می شود. Rank Math امکانات و ویژگی های بسیار جالب توجهی دارد که یواست و سایر افزونه های سئو حتی در خواب هم این امکانات را نخواهند دید. از طرفی این افزونه رایگان است درحالی که برای استفاده از یواست یا All in One Seo باید هزینه لایسنس بپردازید. پس اگر شنیدید که Rank Math به عنوان بهترین افزونه سئو شناخته شده تعجب نکنید.

ویژگی های افزونه رنک مث سئو

خب، بهتر است دیگر به بخش جذاب مقاله، یعنی معرفی ویژگی های رنک مث سئو برویم و ببینیم چه چیزی باعث میشود دائما از آن به عنوان بهترین افزونه سئو سال 2020 نام ببرند. در ادامه همه ویژگی های آن را به شما معرفی میکنم.

1_ نصب آسان

البته نصب آسان آن چیزی نیست که یک سئوکار حرفه ای به خاطرش افزونه سئو سایت خود را عوض کند. اما در هر حال نصب آسان یکی از ویژگی های خاص افزونه رنک مث است که به شدت میتواند برای کاربران تازه کار و وبمسترانی که هنوز به خوبی با دنیای سئو آشنا نیستند، خوشحال کننده باشد. نصب این افزونه و پیکربندی آن مدت کمی زمان میبرد و بخش های بسیاری از کار را خود افزونه و به صورت خودکار انجام خواهد داد.

2_ کاملا رایگان!

در حال حاضر میتوانید نسخه افزونه رنک مث را به صورت کاملا رایگان دانلود کرده و روی سایت نصب کنید. تمامی قابلیت های این افزونه در نسخه رایگان (که تنها نسخه آن است) برای همه وبمستران قابل اجراست.

3_ پشتیبانی از اسکیما و ریچ اسنیپت

این افزونه سئو، قابلیت پشتیبانی از کدهای اسکیما و ریچ اسنیپت سایت را دارد. به این ترتیب شما میتوانید با چند کلیک تعداد زیادی از کدهای اسکیما را برای نمایش بهتر وب سایتتان به موتورهای جستجو و در ادامه سئو بهتر، به سایت اضافه کنید.

4_ سئو محتوا با چندین کلمه کلیدی

افزونه rank math seo این قابلیت را در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید برای بررسی سئو محتوای خودتان، تا 5 کلمه کلیدی مختلف را در ابزار آنالیز آن وارد کرده و نتایج را نسبت به آنها مشاهده کنید. با توجه به اینکه گوگل چند سال است برای بررسی اعتبار سئو محتوای شما به کلمات هم خانواده و lsi اهمیت میدهد، این قابلیت میتواند به شدت نتایج مناسبی برای شما داشته باشد.

5_ پشتیبانی از پنل سرچ کنسول در افزونه rank math seo

خب البته خیلی از افزونه های سئو وردپرس قابلیت اتصال سایت به سرچ کنسول را دارند. اما افزونه رنک مث، این ویژگی را دارد که علاوه بر اتصال سایت به سرچ کنسول، آمار سرچ کنسول را در پنل مدیریت وب سایت به شما نمایش دهد! این یعنی میتوانید بدون نیاز به مراجعه به خود سرچ کنسول سایت، اطلاعات مهمی که قرار است از آن دریافت کنید را مشاهده کنید.

6_ بررسی رتبه کلمات کلیدی

افزونه rank math seo قابلیت بررسی جایگاه کلمات کلیدی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار میدهد.

7_ تنظیمات بهینه شده

بر خلاف اغلب افزونه های سئو که نیاز به دقیقه ها یا ساعت ها زمان برای انجام تنظیمات پایه دارند، افزونه رنک مث به صورت خودکار یک سری از تنظیمات پایه را نسبت به شرایط پیشِ فرض اغلب سایت ها روی وب سایت شما پیاده سازی کرده و در زمان صرفه جویی میکند.

8_ تجزیه و تحلیل پیشرفته سئو!

یکی از آن ویژگی های خاص رنک مث که باعث ایجاد تمایز در آن شده، ابزار تجزیه و تحلیل سئو سایت است. این ابزار به صورت دقیق و جزئی 34 فاکتور سئو سایت شما را بررسی کرده و به شما در مورد هر کدام اطلاعات و اخطارهایی ارائه میکند تا مطمئن شود که برای بهینه سازی مشکلات زمان میگذارید. همین ابزار به تنهایی شاید بتواند تعداد زیادی از مشکلات بهینه سازی -که در مقاله مشکلات سئو به آنها اشاره شد- را به شما یادآوری کند.

9_ قابلیت مدیریت بالا

این افزونه دارای قابلیت مدیریت بالایی است. یعنی میتوانید به راحتی تعیین کنید که کدام بخش از قابلیت های آن به درد شما میخورد و به کدام بخش نیاز ندارید. در ادامه هم هر بخش و ماژول را با یک دکمه غیر فعال کنید تا بقیه افزونه با سرعت بیشتری به فعالیت خود ادامه بدهد. این هم یکی از آن قابلیت های اضافه ای است که به ندرت در افزونه های سئو دیگر مشاهده اش میکنید.

10_ مدیریت ریدایرکت

یک منو کاربردی برای مدیریت ریدایرکت ها در افزونه رنک مث طراحی شده که به خوبی میتوانید از آن برای بررسی تغییر مسیرهای وب سایت خود استفاده کنید.

11_ بررسی صفحات 404

صفحات 404 قاتل سئو وب سایت شما و تجربه کاربریِ کاربرانتان هستند. وبمستران اغلب برای پیدا کردن این صفحات از ابزارهای مختلف آنلاین و غیر آنلاین استفاده میکنند. راستش را بخواهید قرار بود یک مقاله جداگانه در فرین آکادمی در مورد صفحات 404 و نحوه پیدا کردن آنها بنویسم. اما مثل اینکه با نصب افزونه رنک مث سئو، دیگر وبمستران به معرفی چنین ابزارهایی نیاز ندارند، این پلاگین به تنهایی کار بررسی و نمایش این صفحات را هم انجام میدهد.

12_ آنالیز دقیق سئو محتوا

افزونه رنک مث، سئو محتواهای شما را به صورت دقیق بررسی کرده و پیشنهادات خودش برای سئو بهتر را ارائه میدهد. به این ترتیب شما میتوانید با خیال راحت تری برای نوشتن محتوا اقدام کرده و از توصیه های آن استفاده کنید. البته همانطور که قبلا هم گفتم، بهتر است برای نوشتن محتوا در سایت صرفا به افزونه های سئو اکتفا نکنید و طبق نظر و علم خودتان جلو بروید.

13_ پیشنهادات لینک داخلی

و باز هم یک قابلیت فوق العاده دیگر! خیلی از وبمستران برای دریافت پیشنهادات لینک داخلی سایت، نیاز به نصب افزونه جداگانه دارند. در حالی که افزونه rank math به صورت رایگان این پیشنهادات را در اختیار شما قرار داده و به سئو بهتر محتواها و صفحات تان کمک میکند.

14_ قابلیت تعیین محدودیت برای مدیران

شما به عنوان مدیریت سایت میتوانید تعیین کنید که بقیه اعضای سایت که به پنل مدیریت دسترسی دارند، تا چه حد توانایی بررسی و ایجاد تغییرات در رنک مث را داشته باشند. به این ترتیب مطمئن میشوید که کسی جز شما نمیتواند تنظیمات پایه و حرفه ای رنک مث را تغییر بدهد.

15_ ایجاد سایت مپ

بعد از نصب افزونه rank math seo، خود پلاگین به صورت خودکار اقدام به ساخت سایت مپ کرده و آن را در آدرس مناسب قرار میدهد. به این ترتیب موتورهای جستجو سایت مپ سایت شما را شناسایی و آن را بررسی خواهند کرد.

16_ اپن گراف ها

تگ های اپن گراف تعیین میکنند که پست های شما با چه نوع نوشته، عکس و… در این شبکه ها اشتراک گذاری شوند وافزونه رنک مث یکی از افزونه های seo است که در بین قابلیت های زیاد خود توانایی بهینه سازی تگ های اپن گراف برای اشتراک گذاری و سئو بهتر محتوای شما را هم دارد.

17_ بهینه سازی سئو محلی

این پلاگین حتی به شما کمک هایی در زمینه داشتن سئو محلی (لوکال سئو) بهتر و نمایش سایت در نتایج جستجوی محلی نیز میکند. به این ترتیب میتوانید با هزینه کمتر، مخاطبانی را به وب سایت خودتان جذب کنید که از لحاظ جغرافیایی به شما نزدیک بوده و جلب اعتمادشان آسان تر است.

18_ قابلیت های تکنیکال سئو

از جمله فعالیت های دیگر رنک مث در مورد سئو تکنیکال سایت میتوان به: نوفالو کردن لینک ها در کمترین زمان، ارسال پینگ به موتورهای جستجو برای بررسی سریع تر محتوا و ایندکس آن، بررسی و ایجاد دسترسی آسان برای تغییرات در فایل .htaccess و همینطور robot.txt، اشاره کرد.

19_ قابلیت درون ریزی و برون ریزی

اگر تا اینجای مقاله را مطالعه کرده اید و به این فکر میکنید که چطور باید از پلاگین یوآست به این پلاگین سئو کاربردی کوچ کنم، نگران نباشید. به راحتی و با کمک قابلیت درون ریزی و برون ریزی که در هر دو این افزونه ها وجود دارد، شما میتوانید تمامی اطلاعات افزونه یوآست را به رنک مث منتقل کنید.

20_ کدنویسی سبک

شاید تصور کنید با این همه قابلیتی که در این افزونه وجود دارد، باید حتما حجم زیادی هم داشته باشد و باعث کاهش سرعت سایت شود. اما اصلا اینطور نیست! کدنویسی افزونه رنک مث به شدت بهینه شده است و بر خلاف قابلیت های فوق العاده ای که دارد، با کمتر از 30 هزار خط کد نوشته شده. در حالی که افزونه های مشابه آن چیزی در حدود 50 تا 60 هزار خط کد دارند.      

سئو وردپرس بهبود سئو پلاگین وردپرس

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد
Registrant Rights and Responsibilities