خانه / بررسی بلک لیست بودن آی پی / بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing

بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing

بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing

اصطلاح بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه‌ای یا Inbound Marketing یکی از اصطلاحات رایج سال‌های اخیر در بازاریابی و به طور خاص در بازاریابی دیجیتال است.
کسانی که این سبک بازاریابی را مطرح می‌کنند آن را در مقابل سبک سنتی‌تر ارتباطِ بازاریابی، یعنی بازاریابی برونگرا قرار می‌دهند.
وقتی از بازاریابی جاذبه‌ای حرف می‌زنیم، تلویحاً پذیرفته‌ایم که شکل دیگری از بازاریابی هم تحت عنوان بازاریابی دافعه‌ای وجود دارد. در حالی که چنین نیست و اینکه بازاریابی برونگرا را دافعه‌ای بدانیم، چندان دقیق و قابل دفاع نخواهد بود.
در ادامه به این نکات می‌پردازیم:
تعریف بازاریابی درونگرا چیست؟
چند مثال از بازاریابی درونگرا
نخستین بار چه کسی عبارت بازاریابی درونگرا را به کار برد؟
چه روندهایی باعث شده که از بازاریابی درونگرا استقبال شود؟
در بازاریابی درونگرا، چه سوال‌ها و دغدغه‌هایی مطرح می‌شود؟
بازاریابی محتوا به عنوان شناخته شده‌ترین شکل بازاریابی درونگرا
تعریف بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing چیست؟
بازاریابی درونگرا شکلی از بازاریابی است که در آن گفتگوی مخاطب با کسب و کار یا برند، از طرف مخاطب آغاز می‌شود.
اگر مجموعه‌ی فعالیت‌های شما به شکلی باشد که نخستین بار مشتری احساس کند که به سراغ شما آمده و شما به سمت او نرفته باشید، بازاریابی شما از جنس درونگرا [یا جاذبه‌ای] است.
چند مثال از بازاریابی درونگرا
موارد زیر مثال‌هایی از بازاریابی درونگرا هستند:
مخاطب شما، به دنبال یکی از سوال‌ها و نیازهای خود، در یکی از شبکه های اجتماعی جستجو می‌کند و به شما می‌رسد.
مخاطب شما، توسط گوگل یا سایر موتورهای جستجو به دنبال یک وب‌سایت می‌گردد و به سایت شما می‌رسد. بنابراین، معتقد است که خودش به سایت شما جذب شده، نه اینکه شما با ارسال پیام او را وادار به بازدید از سایت خود کرده باشید.
یکی از دوستان شما، یک کتابچه‌ی آموزشی کوچک در مورد انواع دمنوش‌های گیاهی و خواص آنها دارد. آن کتابچه را به شما می‌دهد و بعد از مطالعه می‌بینید که شرکت X آن را منتشر کرده است. محتوا در حدی متقاعدکننده و با کیفیت است که تصمیم می‌گیرید و با شرکت تماس گرفته و یک بار نمونه‌ای از محصولاتش را بخرید.
نخستین بار چه کسی عبارت بازاریابی درونگرا را به کار برد؟
بسیاری از ما مفهوم بازاریابی درون‌گرا را نخستین بار از ست گادین شنیده‌ایم.
البته او از اصطلاح Permission Marketing یا بازاریابی با مجوز مشتری صحبت می‌کرد؛ اما به هر حال مفهومی که مطرح می‌کرد همان چیزی بود که قبل از او با اصطلاح بازاریابی درون گرا مطرح شده بود و هنوز هم با همین تعبیر مورد اشاره قرار می‌گیرد.
ست گادین از بازاریابی برونگرا با عنوان بازاریابی مبتنی بر وقفه (Interruption Marketing) نام می‌برد و تأکید داشت که کسب و کار نباید پیام خود را با متوقف کردن ناخواسته‌ی مخاطب، هنگامی که مشغول پیگیری کار دیگری است به او برساند.

اما مهم است بدانیم که اصطلاح بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing نخستین بار در سال ۲۰۰۵ توسط برایان هالیگان (بنیان‌گذار و مدیرعامل سایت HubSpot) به کار برده شد.
او معتقد بود که بازاریابی درونگرا می‌تواند برای دو گروه از کسب و کارها مناسب باشد:
• کسب و کارهای کوچک با درآمدهای بزرگ
• شرکتهای دانش بنیان
البته او در نوشته‌ها و مصاحبه‌های جدیدش تأکید دارد که در فضای امروز، بازاریابی درونگرا حتی می‌تواند برای شرکتی که در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر فورچون است (یا می‌خواهد باشد) نیز مفید است و با امکاناتی که امروز وجود دارد، دیگر نباید به دو نوع کسب و کاری که او بیش از یک دهه قبل مطرح کرد، محدود شویم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پانزده =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد