خانه / بررسی بلک لیست بودن آی پی / بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی فرزندان جدید دنیای دیجیتال هستند که در همین مدت بسیار کوتاه، جای خود را در دل همه باز کرده‌اند، شبکه‌های اجتماعی از این جهت که عمومی ترین عرصه‌های دیجیتال محسوب می‌شوند به پاتوق‌های اجتماعی معروف بوده و برقراری ارتباط با مخاطب در این فضا اثربخشی بسیار بالایی دارد. پس بازاریابی شبکه های اجتماعی اهمین بسیار بالایی دارید.

این که گفته می‌شود عده‌ای «اینترنت» را با شبکه‌های اجتماعی و پیام‌ رسان‌ها شناخته‌اند، سخنی به گزافه نیست. شبکه‌های اجتماعی و پیام‌ رسان‌ها از این جهت که به وسیله موبایل و به آسانی در دسترس هستند، در سبک زندگی مردم و نوع ارتباطات آن‌ها رخنه کرده و مردم را به هم نزدیک می‌کند، بین افراد مختلف جایگاه ویژه‌ای دارد، به طوری که می‌توان گفته به بخشی از زندگی و خانواده آن‌ها تبدیل شده‌اند.

تحولات و ابتکارات شرکت‌های بزرگی نظیر فیسبوک، توئیتر و گوگل در عرصه شبکه های اجتماعی و استفاده از انواع فرم‌های محتوا (ویدئو، گرافیک، عکس، متن، استیکرها و ایموجی‌ها) همه و همه باعث شده تا شبکه‌های اجتماعی پتانسیل‌های زیادی ایجاد کرده و همچنان امکانات بالقوه‌ی زیادی برای آزاد کردن داشته باشد.

یکی دیگر از نکات مهم در شبکه‌های اجتماعی این است که آن‌ها یک «کپی برابر اصل» از یکدیگر و صرفا بهانه‌ای برای رقابت شرکت‌های بزرگ فناوری نیستند؛ چرا که هر یک از این شبکه‌ها ماهیت، تم و کاربرد خودشان را دارند و هریک نقشی خاص را ایفا کرده و پرسونایی منحصربه‌فرد برای خود دارند.

مثلا لینکدین یک شبکه اجتماعی برای ارتباطات تجاری، اداری و کاری است و لحن و کاربردی در همین راستا دارد؛ توئیتر جایی برای کنش های خاص اجتماعی و سیاسی و جایی برای اظهارفضل بزرگان سیاسی و اجتماعی است و حداقل در ایران مخاطب عمومی ندارد.

یوتیوب یک شبکه اجتماعی ویدئو محور است و جایی برای غیر از ویدئو در آن نیست. اینستاگرام، جایی برای ترکیب و تکمیل عکس و کپشن بوده و در دنیا و ایران جز محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است و نهایتا پیام‌رسان‌ها اگرچه به لحاظ عملکردی جز شبکه‌های اجتماعی نیستند ولی کاربردی تجاری داشته و پیام‌رسان‌هایی که در ایران محبوبیت و مقبولیت یافتند، محلی برای ارتباط مردم با هم و البته کسب وکارها با مخاطبان‌شان شده‌اند.

همین مسئله یک نکته تخصصی درشبکه‌های اجتماعی را مطرح می‌کند، این که هر کسب‌وکاری باید مطابق با نیاز خود از شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده کرده و همه آن‌ها را به یک چشم نبیند، استراتژی حضور در شبکه‌های اجتماعی و مشخص کردن اولویت‌های مربوط به این عرصه، در متمرکز و بهینه عمل کردن در شبکه‌های اجتماعی نقش عمده دارد.

سیاست‌های مربوط به بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و کمپین‌های مربوط به آن، چالشی ظریف و حساس برای بسیاری از کسب‌وکارها هستند.

عمکلرد موفق در شبکه‌های اجتماعی لزوما ارتباطی با بودجه ای که دارید ندارد و اگر تحلیل خوبی از شرایط کسب‌وکار خود، پرسونای مشتریان و نوع و کارکد شبکه‌های اجتماعی مختلف و ونع ارتباطات در آن، نداشته باشید بودجه‌ی شما به هدر رفته و تلاش‌هایتان به بار نمی‌نشیند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد