خانه / بررسی بلک لیست بودن آی پی / راهنمای بهبود سریع امتیاز کیفی Quality Score

راهنمای بهبود سریع امتیاز کیفی Quality Score

 

همان طور که می دانید در مبحث گوگل ادز امتیاز کیفی یا همان quality score از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله مواردی برای بهبود امتیاز کیفی را ذکر خواهیم کرد.

راهنمای بهبود سریع امتیاز کیفی(Quality Score)Google Ads که پیشتر با نام Google Adwords شناخته می شد، یک پلتفرم دیجیتال مارکتینگ است که در سال ۲۰۰۰ توسط گوگل تولید و عرضه شد. زمانی که این پلتفرم راه اندازی شد، تنها ۳۵۰ تبلیغ کننده از آن برای افزایش آگاهی از برند خود استفاده می کردند. امروزه، گوگل ادز بیش از ۱ میلیون بازاریاب فعال داشته و یک شاخه چند میلیارد دلاری برای کمپانی محسوب می شود.

در حالی که بازاریابان بسیار زیادی از این سرویس تبلیغاتی برای افزایش ترافیک و نرخ بازگشت سرمایه استفاده می کنند، گوگل ادز فضای رقابتی بسیار شدیدی پیدا کرده است. درواقع کسانی که از تمامی منابع قابل دسترسی برای خود و منافعشان استفاده نمی کنند شانس زیادی برای خودنمایی در این رقابت را ندارند. یکی از راه هایی که گوگل توسط آن میزان اهمیت شما برای مخاطبان را شناسایی می کند از طریق کوالیتی اسکور است. حاصل ضرب کوالیتی اسکور در Bid پرداخت به ازای کلیک رتبه تبلیغ شما در گوگل را تشکیل می دهد. این فرمول یکی از فرمول های مهم برای در نظر گرفتن در تمامی مسیر بازاریابی تان است.

در این مقاله ما به مواردی همچون تعریف واقعی Quality Score، مدل های مختلف Score برای تمرکز برروی آنها، دلیل اهمیت این فاکتور و چطور می توانیم آن را بهبود بخشیم، خواهیم پرداخت.
امتیاز کیفی Quality Score چیست؟

کوالیتی اسکور در واقع ترکیبی از چند فاکتور است که در نهایت به صورت کلی میزان مرتبط بودن تبلیغات شما با نیازهای مشتریان را مشخص می کنند. بازاریابانی که دارای کوالیتی اسکور بالایی هستند، رتبه تبلیغاتی بهتری هم دارند. درست همانطور که نتایج صفحات ارگانیک موتور جستجو رتبه بندی می شوند، تبلیغات پرداختی نیز به همین شیوه رتبه بندی می شوند.
امتیاز کیفی Quality Score
کوالیتی اسکور به صورت کلی میزان مرتبط بودن تبلیغات شما با نیازهای مشتریان را مشخص می کند.

نتیجه امتیاز شما در حالت کلی به سه فاکتور تعیین کننده بستگی دارد:

نرخ کلیک مورد انتظار: شانس دیده شدن کمپین گوگل ادوردز شما و کلیک شدن برروی آن توسط مشتریان.
تجربه کاربری لندینگ پیج: نقشه و قالب سایت شما چقدر سازمان یافته و کارآمد است، و همینطور این صفحه چقدر با نیاز مشتری مرتبط است.
مرتبط بودن تبلیغ: سطح تطبیق تبلیغ شما با کوئری و قصد جستجو شده توسط مشتری.

این امتیاز از ۱ تا ۱۰ محاسبه شده و برای کمک به بازاریابان برای متمرکز کردن انرژی خود برای تاثیرگذاری برروی مشتریان ایجاد شده است. گوگل این امتیاز را به ” چراغ خطر برای موتور ماشین ” تشبیه کرده است. در واقع این امتیاز به شما که راننده هستید می گوید که مشکلی برای تبلیغ شما وجود دارد تا بتوانید آن را حل کنید.

چطور می توانیم Quality Score خود را بررسی کنیم؟

برای دیدن کوالیتی اسکور کنونی گوگل ادز خود، بازاریابان یک عیب یابی کیوورد انجام می دهند. شما می توانید این کار را با انتخاب گزینه Campaigns و سپس Keywords انجام دهید. یک باکس سفید رنگ باید در کنار کیووردهای روی صفحه وجود داشته باشد. از این باکس استفاده کنید تا ببینید آیا امتیازی وجود دارد یا خیر، امتیازهایی مانند میزان مرتبط بودن تبلیغ، تجربه کاربری لندینگ پیج و نرخ کلیک مورد انتظار کیووردها.

اگر باکس سفیدی قابل رویت نباشد، ممکن است به این دلیل باشد که شما ستون کوالیتی اسکور را غیرفعال کرده باشید. می توانید این ستون را با مراجعه به گزینه Campaigns، بخش کیووردها و سپس انتخاب Modify Columns انجام داده و از این مکان امتیاز کوالیتی اسکور و یا فاکتورهای تشکیل دهنده آن را فعال کنید.
انواع مختلف Quality Score

هر بازاریابی که مقداری از کوالیتی اسکور اطلاعات داشته باشد می تواند این امتیاز را در سطح کیوورد شناسایی کند، اما باید بدانید که Quality Score ها فقط در مورد کیووردها نیستند. در واقع چند مدل کوالیتی اسکور وجود دارد که باید بتوانید آنها را در نظر بگیرید.

Keyword Quality Score

مورد اعتمادترین و شناخته شده ترین Quality Score دنیا، کوالیتی اسکور کیووردها را می توانید در دشبورد گوگل ادز خود مشاهده کنید. هدف همانطور که مشخص است رسیدن به نزدیک ترین امتیاز به ۱۰ است. این امتیاز بستگی به تعداد جستجوی مشتریان با کیووردهای شما دارد.

گوگل از تاریخچه کامل یک کیوورد برای امتیازدهی دقیق استفاده می کند، که این امر برای انتخاب کیووردهای مناسب به شما کمک می کند. از آنجایی که کیووردهای شما بر اساس کاربران گوگل مشخص می شوند، شما یک مدل رتبه بندی را می بینید، و بالا و پایین بودن این رتبه برروی رتبه تبلیغ شما تاثیر خواهد گذاشت. کیووردها بر اساس معیارهای متفاوتی رتبه بندی می شوند، معیارهایی مانند:

ارتباط کیووردها با محتوا و نحوه صحیح قرارگیری آنها در محتوا
ارتباط کیووردها با مشتریانی که تبلیغ شما را می بینند.
امتیازهای قبلی کیوورد
نرخ کلیک مورد انتظار براساس استفاده های قبلی از کیوورد

 

Landing Page Quality Score

گوگل همیشه خود را به عنوان یک کمپانی که بیشتر از همه چیز به کاربران خود اهمیت می دهد معرفی کرده است. آنها علاقه زیادی به نشان دادن بهترین و با کیفیت ترین نتایج برای کاربران هستند، که بدین معنیست که صاحبان وبسایت ها باید محتوای با کیفیتی را به مشتریان جهت گرفتن رتبه های بهتر ارائه دهند. کوالیتی اسکور صفحه فرود به شما کمک می کند تا بدانید چقدر در این امر موفق بوده اید. فاکتورهایی که برای این امتیاز مهم هستند عبارتند از:

مرتبط بودن تولیدمحتوا
آسان بودن گشت و گذار در صفحه
سیاست های شفاف صفحه
متن و طراحی منحصر به فرد

لازم به ذکر است که جستجوی شما برای امتیاز و نرخ بازگشت سرمایه بهتر به کوالیتی اسکور کیوورد برمی گردد. هنگامی که شما به باکس سفید که قبلاً به آن اشاره کردیم می رسید، یکی از فاکتورهای امتیاز داده شده تجربه کاربری لندینگ پیج است. اگرچه تابحال گوگل به صورت مستقیم در این باره صحبت نکرده است، اما مشخص است که صفحات فرود نقش بسیار پررنگی را در موفقیت دیگر بخش های تبلیغات ایفا می کنند.
برای انتخاب مناسب ترین لندینگ پیج از تست های A/B استفاده کنید

بالا برنده رتبه گوگل شما صفحه فرود شماست، مهم نیست به صورت رسمی در این باره صحبت شده باشد یا خیر، مهم این است که شما به عنوان یک صاحب بیزینس و یا بازاریاب به این موضوع توجه ویژه داشته باشید. لندینگ پیج شما چهره بیزینس شماست، بدین معنی که بهبود بخشیدن آن باعث بهبود یافتن تجربه کاربری مشتریان می شود. این امر موجب افزایش وفاداری به برند، ترافیک و در نتیجه، فروش و سودآوری می شود.

Mobile Quality Score

دستگاه های موبایل به تمامی ابزارهایی گفته می شود که برای استفاده از آنها به ابزارهای جانبی دیگری نیاز نداریم. یک تلفن همراه و تبلت رایج ترین مدل های موبایل ها هستند اما آیپادها، ChromeBookها و دیگر دستگاه ها نیز در زمره آنها محسوب می شوند. ۵۲ درصد از ترافیک اینترنت از موبایل ها تامین می شود که باعث می شود آن را به یکی از مهمترین کوالیتی اسکورها برای داشتن رتبه موفقیت آمیز تبدیل کند.

جالب است بدانید این تنها امتیازی است که از موقعیت مکانی به عنوان یکی از فاکتورهای تصمیم گیرنده استفاده می کند. در واقع موقعیت مکانی دستگاهی که در حال جستجو هست توسط GPS ردیابی می شود و بر اساس آن تبلیغات مناسب نشان داده می شود. بنابراین، تبلیغ شما ممکن است در سطح موبایل رتبه های متفاوتی نسبت به سطح دسکتاپ داشته باشد.

Account Level Quality Score

گوگل تابحال به صورت رسمی این امتیاز را تایید نکرده است، اما بسیاری از تبلیغ کنندگان معتقدند که وجود دارد. این امتیاز موفقیت کلی اکانت شما را بررسی می کند، مواردی مانند عملکرد تبلیغات و کیووردهای استفاده از زمان شروع به کار اکانت. کوالیتی اسکور اکانت شما امتیازهای دیگری را که گرفته اید نشان می دهد. این موضوع به این معنیست که داشتن نرخ کلیک ضعیف و یا امتیاز بد برای استفاده از کیووردها می تواند تاثیر منفی برای شما در سطح اکانت داشته باشد.
Account Level Quality Score موفقیت کلی اکانت شما را بررسی می کند

یکی از دلایلی که باعث شد بازاریابان بر این باور برسند که این سیستم کوالیتی اسکور وجود خارجی دارد، عملکرد بهتر اکانت های قدیمی تر گوگل ادز بود. در واقع به نظر می آید که اکانت های قدیمی نسبت به اکانت های جدیدتر از خود از امتیازاتی در زمینه کوالیتی اسکور بهره مند می شوند. این موضوع ممکن است مربوط به سیاست های گوگل در مورد محدودکردن ساخت چندین اکانت گوگل ادز باشد.

هنگامی که یک کمپانی شاهد عملکرد ضعیف یک اکانت تبلیغاتی می شود، تمام کاری که می توانند انجام دهند عقب نشینی از سیاست های کنونی و برنامه ریزی دوباره است. این یک پروسه طولانی مدت است، اما نتیجه کسب شده ارزش تلاش را دارد. بازسازی استراتژی می تواند شامل پاک کردن کیووردهای قدیمی و استفاده از کیووردهای جدید و یا بهبود ارتباط تبلیغات با مخاطبان شما باشد.

Ad Group Quality Score

این امتیاز رتبه کلی در سطح تبلیغ است. این امتیاز شامل همه ی فاکتورهایی که برروی نحوه استفاده و تایید شدن تبلیغ توسط مشتریان تاثیرگذار هستند، می شود. بازاریابانی که برای این امتیاز ارزش قائل می شوند، برروی نشانگرهای بازاریابی و گروه های تبلیغاتی خود تمرکز می کنند. احساس مشتریان، مرتبط بودن و کیووردها همگی بررسی می شوند و این بررسی با ادگروپی که ضعیفترین عملکرد را دارد شروع می شود.

با اولویت بندی اولیه تبلیغاتی که عملکرد ضعیف تری نسبت به بقیه دارند، شما می توانید میانگین کلی تبلیغات خود را بهبود بخشید. شما می توانید این امتیاز را با اضافه کردن کوالیتی اسکور کیووردها برای اد گروپ ها ببینید و از آنها میانگین بگیرید.

در حالی که بیشتر این امتیازها بیشتر به کیووردها وابسته هستند، مشخصاً فاکتورهای بیشتری در کنار این فرمول جادویی وجود دارند که باید به آن ها توجه کنید.

چرا Quality Score اهمیت دارد؟

گوگل بدون کاربران خود نابود می شود. آنها می دانند که بدون مخاطبان خود، پلتفرمشان ارزش چندانی ندارد. با وجود داشتن بیش از ۵ میلیارد کاربر، منطقی است که آن ها به دنبال این باشند که تمامی سایت ها و نتایجی را که برای کاربران خود نشان می دهند دارای کیفیت یکسان باشند.

کوالیتی اسکور به این دلیل مهم است که ارزش های گوگل را نشان می دهد، و به شما نشان می دهند که گوگل چقدر در مورد تبلیغات، کیووردها و لندینگ پیج ها با دقت برخورد می کند. آن ها به گوگل می گویند که کدام وب سایت ها از قوانین پیروی می کنند، و کدام تبلیغات ارزش نشان داده شدن به مخاطبان وفادار گوگل را ندارند.
اهمیت امتیاز کیفی
امتیاز کیفی نشان می دهند که گوگل چقدر در مورد تبلیغات، کیووردها و لندینگ پیج ها با دقت برخورد می کند

حتی بدون توجه به اهمیت گوگل برای خدمت رسانی به مشتریان، کوالیتی اسکور باز هم یک فاکتور حیاتی برای بیزینس شماست چرا که نظر مشتریان را منعکس می کند. فاکتورهایی که گوگل از طریق آنها میزان مرتبط بودن تبلیغات شما را شناسایی می کند با شیوه ای که مشتریان وبسایت شما را رتبه بندی می کنند منطبق است. مشتریان سوالاتی همچون سوالات زیر را می پرسند:

آیا می توانم بدون آن که در این سایت گیج شوم به دنبال خواسته خود بگردم؟
آیا لینک مورد نظر صادقانه به من گفت که کجا خواهم رفت؟
آیا متن تبلیغ به گونه ای بود که کیووردها به زور داخل آن جای گرفته بودند یا متن کیوورد بسیار طبیعی و دلنشین بود؟

علاوه بر این، کوالیتی اسکور به شما می گوید که آیا شما صلاحیت پدیدار شدن برروی صفحه نتایج جستجوی مشتری را دارید یا خیر. به این معنی که تبلیغ و صفحه فرود شما ممکن است کاملاً برای مشتریان پنهان باشد.

در نهایت، کوالیتی اسکور رتبه شما را تعیین می کند. همانطور که بالاتر اشاره شد، تبلیغات پرداختی نیز رتبه بندی دارند، به همان صورت که جستجوی ارگانیک رتبه بندی می شود. اگر کوالیتی اسکور شما پایین باشد، رتبه شما نیز پایین خواهد بود. اگر رتبه شما پایین باشد، میزان دیده شدن شما نیز پایین خواهد بود. این یک حلقه کشنده است، حلقه ای که شکستن آن سخت است. این موضوع زمانی مشخص تر می شود که بدانید بیش از ۴۲ درصد کلیک ها نصیب ۳ تبلیغ برتر صفحه نتایج گوگل می شود. اما نگذارید این موضوع شما را بیش از حد نگران کند، از آنجایی که این یک پروسه طولانی مدت است، بازاریابان می توانند کوالیتی اسکور را به شیوه های متفاوتی بهبود بخشند.
۵ نکته برای بهبود امتیاز کیفی (Quality Score)

خیلی خوب می شد اگر کوالیتی اسکورها خود به خود بهبود پیدا می کردند، اما این فقط یک رویاست. بازاریابان باید همیشه برای ایجاد تغییرات و به روز رسانی ها زمانی که گزارشات کوالیتی اسکور پایین به گوش می رسد آماده باشند.
بهبود امتیاز کیفی
برای بهبود امتیاز کیفی باید همیشه به روز باشید

این شما و این ۵ راه برای افزایش کوالیتی اسکور:
۱ – بررسی اطلاعات گزارش شده از نرخ Impression ها:

تعداد دفعاتی که تبلیغات شما دیده شده اند نسبت به تعداد دفعاتی که تبلیغات شما می توانسته اند دیده شوند نرخ ایمپرشن را تشکیل می دهد. این نرخ به شما نشان می دهد که آیا تبلیغات شما آنطور که باید به مخاطبان مورد نظر دسترسی پیدا کرده اند یا خیر. تبلیغات مخفی کلیک نمی شوند، بنابراین دانستن نرخ ایمپرشن بسیار مهم است.
۲ – از کیووردهایی استفاده کنید که نه زیاد گسترده هستند و نه زیاد باریک:

گوگل یک عادت بد به نام ” سندرم گلدیلاکس ” هنگام مواجهه با کیووردها دارد. کیووردها باید فوق العاده دقیق باشند. استفاده از کیووردهای بسیار گسترده و کلی باعث می شوند که تبلیغات شما در میان سیلی از تبلیغات دیگر که ممکن است حتی نامرتبط باشند و صرفاً دارای جمله شما باشند گم شوند. به همین صورت، کیووردهایی که بسیار باریک و تخصصی هستند میزان بازدید تبلیغات شما را نیز بسیار کم می کنند. بنابراین قرار گرفتن در موقعیتی در بین این دو حالت، می تواند دیده شدن تبلیغات شما به میزان کافی را تضمین کند.
۳ – تبلیغات خود را برای بهبود میزان مرتبط بودن بازسازی کنید:

گروه بندی کردن تبلیغات بر اساس مخاطبان هدف، کیووردها و دیگر فاکتورها باعث افزایش میزان مرتبط بودن آنها می شود. گوگل از مرتبط بودن تبلیغ به عنوان ارتباطی میان تبلیغ و کوئری جستجو شده کاربر استفاده می کند. هنگامی که تبلیغات شما بر اساس معیارهای مختلف گروه بندی شده باشد، شانس این که به اندازه کافی توسط گوگل مرتبط شناخته شوند بالا می رود.

۴ – لندینگ پیج های خود را به منظور منعکس کردن اد گروپ ها بازسازی کنید:

این مورد به نظر کار و تلاش زیادی را می طلبد، و ممکن هم هست که همینطور باشد، اما نتیجه قطعاً ارزشش را دارد. دوباره لازم است یادآوری کنم که یکی از فاکتورهایی که گوگل در جستجوی آن در صفحات فرود شماست، ارتباط صفحه با جستجوی کاربر و همچنین تبلیغی که برروی آن کلیک کرده است می باشد. آیا تبلیغ صادقانه بود؟ آیا تصویری از صفحه فرود در ذهن خواننده ایجاد کرد؟ آیا کیووردها با هم تطابق دارند؟ همه ی اینها سوالات بسیار مهمی هستند.
۵ – بارگزاری لندینگ پیج را افزایش دهید:

با دیدن این مورد ممکن است فکر کنید ” ما درباره رتبه بندی کوالیتی اسکور گوگل ادز صحبت می کنیم، نه رتبه بندی صفحات وبسایت ” متاسفانه، به عنوان یکی از معیارهای مرتبط با صفحه فرود شما، یک معیار برروی معیارهای دیگر نیز تاثیرگذار است. تجربه کاربری برروی وبسایت شما تاثیر بسزایی برروی کوالیتی اسکور شما دارد. گوگل می خواهد بداند که مخاطبان در صفحه می مانند و آیا محتوای مورد نظر به اندازه ای که آنها را در صفحه نگه دارد سریع بارگزاری می شود یا خیر.

سخت کار کردن و رتبه خوب گرفتن هیچوقت کافی نیست، هنگامی که به این جایگاه دست یافتید باید بتوانید آن را حفظ کنید. گوگل همیشه وبسایت ها را به صورت مستمر چک می کند، اما کوالیتی اسکور شما به کندی تغییر می کند. این موضوع می تواند کمپانی هایی را که فکر می کنند دارند خوب کار می کنند در صورتی که در واقعیت به کندی در حال از دست دادن موقعیت خود هستند، را فریب دهد. با بررسی کیووردها، امتیازات و تغییرات الگوریتمی گوگل، شما شانس بیشتری برای بالا ماندن خواهید داشت.

جمع بندی

به یاد داشته باشید، گوگل فقط به امتیاز کنونی شما نگاه نمی کند، بلکه به تاریخچه امتیازات شما در طول زمان نگاه می کند. بسیاری از بازاریابان معتقدند که قدیمی بودن یکی از فاکتورهای رتبه دهی گوگل است. بنابراین، فرقی ندارد در حال حاضر رتبه خوبی دارید یا خیر، به کار کردن برروی امتیاز خود برای تاثیرگذاری برروی گوگل و مشتریان خود ادامه دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 2 =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد