خانه / بررسی بلک لیست بودن آی پی / شبکه نمایشی گوگل یا Google Display Network چیست؟

شبکه نمایشی گوگل یا Google Display Network چیست؟

شبکه نمایشی گوگل یا Google Display Network چیست؟

 

شبکه نمایش گوگل (Google Display Network) توانایی دسترسی به میلیون ها کاربر در سرتاسر جهان را با کمترین هزینه برای تبلیغ کنندگان فراهم می کند و یکی از مهم ترین ویژگی های آن انجام بازاریابی مجدد است.

شبکه نمایشی گوگل چیست؟بر اساس گزارش Wordstream شبکه نمایش گوگل حدود ۲۰ درصد ترافیک ادوردز را تشکیل می دهد و در آمریکا تقریبا به ۹۲% کاربران آنلاین دسترسی دارد. این شبکه همواره در حال گسترش است و هر دیجیتال مارکتری باید از نحوه کارکرد آن آگاه باشد تا بتواند در سرتاسر اینترنت تبلیغات انجام دهد. با این مقاله همراه باشید تا با این شبکه و کارکرد آن بیشتر آشنا شویم.
شبکه نمایشی گوگل چیست؟

شبکه نمایشی گوگل در سال ۲۰۰۳ توسط گوگل معرفی شد. Google Display Network یا به طور خلاصه GDN زیر شاخه ای از گوگل ادوردز است که به شما اجازه می دهد بنر های تصویری و یا نوشتنی تبلیغاتی تان را در وب سایت های مختلف نمایش دهید.

تا قبل از سال ۲۰۰۳ تبلیغاتی که توسط گوگل ادوردز صورت می گرفت فقط در اولین صفحه سرچ گوگل قرار می گرفت اما بعد از آن ویژگی GDN اضافه شد و نوعی از تبلیغات کلیکی بصری را به دنیای دیجیتال مارکتینگ معرفی کرد. شبکه نمایشی گوگل شامل پلتفرم های یوتیوب، Gmail و … می شود و از آنجایی که هزاران کاربر روزانه از این شبکه ها بازدید می کنند تبلیغات بنری می تواند در سطح گسترده ای دیده شود و وقتی کلمه کلیدی مشابه شما را سرچ کند تبلیغاتتان برای او نمایش داده می شود.

انواع تبلیغات در شبکه نمایشی گوگل

بسیاری فکر می کنند که شبکه نمایش گوگل فقط در قالب تبلیغات عکس است در صورتی که اینطور نیست و انواع مختلفی از فرمت های آن را می توانید به کار بگیرید.

تبلیغات متنی: این نوع از تبلیغات همانطور که از اسمشان مشخص است بر اساس نوشته هستند و در آن از تصویر استفاده نمی شود بلکه پیامتان را در قالب متن نشان می دهید.
تبلیغات تصویری: این نوع تبلیغ بر اساس یک تصویر ثابت است. یعنی کل محل تبلیغ اختصاص یافته را یک عکس پر می کند. باید توجه داشته باشید در تبلیغات نمایشی گوگل سایز هر عکس نباید بیشتر از ۱۵۰ کیلو بایت باشد و باید در یکی از فرمت های Gif, Jpg, png, swf باشد.
تبلیغات متحرک: در این نوع تبلیغ از انواع انیمیشن های متحرک و Gif ها استفاده می شود.
تبلیغات در کنار ویدیوها: از زمانی که یوتیوب در شبکه نمایش گوگل قرار گرفت می توانید تبلیغتان را در کنار ویدیو های یوتیوبی قرار بدهید.

 

بازاریابی مجدد مهم ترین مزیت شبکه نمایشی گوگل

در کل از طریق شبکه نمایشی گوگل می توانید دو روش را هدف گذاری کنید:

بازدید کنندگان جدید را که تا به حال سایت تان را بازدید نکرده اند هدف گذاری کنید.
مشتریان بالقوه که قبلا سایت تان را بازدید کرده اند اما خریدی انجام نداده اند هدف گذاری کنید.

در حالت اول که حالتی کلی است و همه نوع افراد را پوشش می دهد اما در حالت دوم بازاریابی مجدد یا Remarketing هدفمندتر و با احتمال تاثیر گذاری بیشتر صورت می گیرد چرا که دقیقا افراد علاقمند به برندتان را نشانه می گیرد.
انواع تبلیغات در شبکه نمایشی گوگل

برای این منظور شبکه نمایشی گوگل از کوکی های وب سایت استفاده می کند تا مشتریان بالقوه را شناسایی و هدف گذاری کند و خصوصا به آن ها تبلیغ را نمایش دهد. مشتریان بالقوه در بازاریابی مجدد می توانند به صورت زیر باشند:

بازدید کنندگان عمومی سایت
کاربرانی که فرم پر کرده اند
کاربرانی که محتوایی را دانلود کرده اند
کاربرانی که از محصولات دیدن کرده اند
کاربرانی که دقایقی در سایت حضور داشته اند و حتی خرید هم انجام نداده اند

بهر حال هر بیزینسی بسته به شرایطش نوعی از این دو بازاریابی را ترجیح می دهد. معمولا بیزینس هایی که در مرحله برند اورنس یا همان معرفی برند هستند حالت ۱ و بیزینس هایی که بیشتر هدفشان فروش است از حالت ۲ استفاده می کنند.

درست است که مهم ترین مزیت شبکه نمایشی گوگل بازاریابی مجدد است اما مزایای دیگری نیز می توان برای آن نام برد از جمله: هزینه کمتر به ازای هر کلیک، مخاطبین متنوع تر، جذابیت بیشتر تبلیغات بصری و … .
تبلیغات بنری گوگل بر چه اساسی انجام می گیرد؟

۱ بر اساس وب سایت: یکی از روش های تبلیغات تصویری گوگل Placement Targeting است که مشخص می کند دقیقا در کدام وب سایت می خواهید تبلیغتان نمایش داده شود. اگر حوزه خاصی را دنبال می کنید می توانید وب سایت هایی که به صنعت شما نزدیک تر است انتخاب کنید
۲ بر اساس کلمات کلیدی:روش Contextual Targeting که بر اساس کلمات کلیدی انجام می گیرد محبوب ترین و معمول ترین روش تبلیغات در شبکه نمایشی گوگل است. در این روش می توانید از کلمات کلیدی که می خواهید با آن جستجو شوید استفاده کنید در این صورت اتوماتیک تبلیغ شما را روی وب سایت هایی که از آن کلمه کلیدی در آن استفاده شده نمایش می دهد. در این حالت بین ۵ تا ۲۰ کلمه یا جمله کوتاه را می توانید به عنوان کلید واژه قرار دهید تا بر اساس آنها تبلیغتان برای مخاطب ظاهر شود. هم چنین همواره باید در سایتی که تبلیغ شما انجام می شود مثلا در یوتیوب یا … کلمات کلیدی به روز مرتبط را رصد کنید تا از ذهن مخاطب بیشتر آگاه شوید.
۳بر اساس عنوان: روش بعد بر اساس عنوان می باشد. Topic Targeting به شما اجازه می دهد تا بر اساس عنوان و موضوع تبلیغتان به نمایش در بیاید یعنی در سایت هایی که از عنوان های مرتبط با شما استفاده کرده اند. استفاده تنها از این روش یک عیب بزرگ دارد و آن هم این است که ممکن است تبلیغ شما در سایت های غیر مرتبط نمایش داده شود و آنقدر ها هدفمند نیست. بهترین اقدام این است که این روش را با روش های دیگر ترکیب کنید تا به نتیجه بهتری دست پیدا کنید.
۴ بر اساس علایق:در روش Interest Targetingگوگل کاربر را مورد هدف قرار می دهد نه محتوای وب سایت ها را. در واقع الگوی کار گوگل به این گونه است که می تواند از طریق کوکی های ذخیره شده در سیستم کاربر موضوعاتی را که سرچ کرده یا وب سایت هایی را که باز کرده شناسایی کند و از این طریق حیطه علاقه اش را تشخیص دهد. البته این به آن معنی نیست که گوگل دیتای شخصی و خاصی را از کاربر جمع می کند و خود کاربر در قسمت My Accounts می تواند حوز های مورد علاقه اش را که توسط گوگل جمع شده به صورت زیر مشاهده کند:
۵بر اساس بازاریابی مجدد: Remarketing را در ابتدای مقاله به عنوان بزرگترین مزیت شبکه نمایشی گوگل توضیح دادیم و به این صورت است که مشتریان بالقوه مورد هدف قرار می گیرند و تقریبا می توان گفت موثر ترین روش تبلیغات تصویری توسط گوگل است.

تبلیغات در شبکه نمایشی گوگل برای چه بیزینس هایی مناسب است؟

به دلیل هزینه ی بالای تبلیغات نمایشی گوگل تنها بیزنس های بزرگ از آن بهره می برند

شبکه نمایشی گوگل برای تمام بیزینس هایی که تبلیغات پولی انجام می دهند مناسب است. اما واقعیت این است که در بعضی حوزه های خاص تبلیغات در صفحه اول گوگل بسیار رقابتی است و کسب و کارهای کوچک توانایی این رقابت را ندارند. در این حالت تبلیغات بصری گوگل با هزینه کمتر و رقابت کمتر می تواند فرصت بسیار خوبی برای بیزینس های نو پا باشد.

بر اساس تحقیقات WordStream میانگین نرخ کلیک (CTR) در تبلیغات سرچی گوگل ادوردز ۱٫۹۱% و برای تبلیغات در شبکه نمایشی ۰٫۳۵%است. درست است که میزان نرخ کلیک برای تبلیغات نمایشی گوگل کمتر است اما هزینه آن ۰٫۵۸ دلار است که نسبت به هزینه ۲٫۳۲ دلار برای تبلیغات سرچی واقعا می ارزد و برای کسب و کار هایی که محصولات ارزان قیمت دارند یا هنوز اول راه هستند بهترین گزینه می باشد.

جمع بندی

شبکه نمایشی گوگل یکی از سرویس های پر بازده ای است که با ارزان ترین قیمت در اختیار کسب وکار ها گذاشته شده است. هرچند منتقدان آن عقیده دارند که این تبلیغات به اندازه تبلیغات کلیکی در صفحه اول گوگل هدفمند نیست و ممکن است هزینه اضافی و بدون بازده برای بیزینس به بار بیاورد. در هر صورت این سرویس امکان نمایش برندتان در سایت های پر بازدید را فراهم می کند و اگر به صورت ترکیبی از روش هایی که در مقاله توضیح دادیم استفاده شود با توجه به قیمت ارزانش می تواند یکی از بهترین گزینه های تبلیغات خصوصا برای کسب و کار های نو پا باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد