ویدیو مارکتینگ

ویدئو مارکتینگ به مجموعه تلاشها و اقدامات بازاریابانه‌ای گفته می‌شود که به منظور اثرگذاری بر مخاطبا بالفعل و بالقوه یک کسب‌وکار و در مراحل مختلف قیف فروش و سفر مشتری انجام می‌شود. در یک نگاه کلان و مفهومی، ویدئو مارکتینگ بخشی از بازاریابی محتوایی محسوب می‌شود، چرا که ویدئه به نوبه خود فرمی از محتواست. با این حال و با گسترش روزافزون نقش و سهم ویدئو در محتوایی که ساخته و مشاهده می‌شود، ویدیو مارکتینگ عنوانی اختصاصی و سهمی برجسته در بازاریابی دیجیتال یافته است.

پلت‌فرم‌هایی مانند یوتیوب، ویمئو و حتی آپارات در ایران هر روز شاهد بارگذاری ویدئوهای زیادی بوده و می‌توانند محملی برای مقاصد بازاریابی یک کسب‌وکار باشند. در حقیقت از آنجایی که مغز انسان بیشتر تصویری است و ویدئو تصویر است، افراد به آن تمایل پیدا می‌کنند، همچنین داستان داشتن یک ویدئو، برخورداری از ریتم و حرکت تماشای آن را به کاری فرح‌بخش تبدیل کرده تا ارائه پیام تجاری به مخاطبان از این طریق اثربخشی بالایی داشته باشد.

از طرفی تولید ویدئو ساده و کم‌هزینه بوده و با لحنی صمیمی منظور را به مخاطب می‌رساند. ویدئوهایی که تولید می‌کنید بنا بر ماهیت خود بسیار به یاد ماندنی بوده و نسبت به شما اعتماد ایجاد می‌کنند؛ تکنیک‌هایی که برای سفارشی‌سازی یک ویدئو به کار می‌روند، می‌توانند شامل انواع افکت‌ها و موشن‌گرافیک‌هایی باشند که پیام تجاری را بهبود داده و تقویت می‌کنند.

همچنین گوگل ارزش زیادی برای محتوایی که تعامل بالایی با مخاطب ایجاد می‌کند قائل است و ویدئو و پادکست از این جمله هستند، پس ویدئو در سئوی سایت نیز موثر بوده و تعامل بالایی ایجاد می‌کند. همین تعامل‌پذیری ویدئو، باعث می‌شود تا این نوع از محتوا کامنت بیشتری دریافت کرده و با به اشتراک‌گذاری توسط مخاطبان جریان‌سازی بیشتری ایجاد کرده و قابلیت ویروسی شدن را داشته باشد.

استراتژی حضور در عرصه ویدئومارکتینگ و اجارای فعالیت‌های مربوط به آن اهمیت بسیاری دارد. دقت کنید که ویدئومارکتینگ، تبلیغات ویدئویی برای محصول و به منظور اثرگذاری مستقیم در فروش آن نیست، بلکه این رویکرد اعتمادسازی، آشنایی و ارائه اطلاعات، ارائه پاسخ به مشتری در مراحل مختلف سفرش و نهایتا حرکت دادن او در قیف فروش را دنبال می‌کند.

وب‌سایت کسب وکار، اینستاگرام و به خصوص بخش IGTV در آن، یوتیوب و آپارات، ظرف هایی مناسب برای اجرا و آزادسازی ظرفیت ویدئومارکتینگ در راستای استراتژی‌های بازاریابی شرکت‌های مختلف هستند و می‌توانند به کسب‌وکارهای مختلف کمک شایان توجهی کنند.

استفاده از ویدئومارکتینگ هم مانند دیگر ابزارهای بازرایابی تابع استراتژی و هدف خاصی بوده و صرف تولید ویدئوهای گل‌درشت و تبلیغاتی یا بدون ارزش افزوده و منتشر کردن آن در کانال‌های مختلف راهگشا نخواهد بود.

تولید ویدئو تابع استراتژی‌های محتوایی و بازاریابی دیجیتال بوده که آن‌ها نیز نهایتا استراتژی کسب‌وکار را دنبال می‌کنند، پس به فعالیت‌هایی که در راستای ویدئومارکتینگ صورت می‌گیرد به چشم بخشی از فعالیت‌های مربوط به برندسازی، افزایش اعتماد، سرنخ‌سازی و همراهی با مخاطب در نقشه سفر و حرکت دادن او در قیف فروش باید نگریسته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 12 =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد