خانه / بررسی بلک لیست بودن آی پی / پوش نوتیفیکیشن چیست و چرا اهمیت دارد؟

پوش نوتیفیکیشن چیست و چرا اهمیت دارد؟

پوش نوتیفیکیشن چیست و چرا اهمیت دارد؟

 

پوش‌ نوتیفیکیشن Push Notification یکی از روش‌های بسیار کارآمد در بازاریابی آنلاین است که استفاده از آن رشد چشمگیری پیدا کرده است. این روش نوین برای کسب و کارهای آنلاین بسیار کارآمد می باشد

.

اگر شما در حیطه کاری خود دارای وب سایت یا اپلیکیشن موبایل هستید، پس لازم است بدانید که پوش نوتیفیکیشن به چه چیزی اطلاق می شود. پوش‌ نوتیفیکیشن پیامی شبیه به پیام کوتاه (SMS) است؛ با این تفاوت که می‌تواند در بسیاری از ابزارها از قبیل مرورگر وب، اپلیکیشن یا سیستم عامل ارسال شود و نیازی به داشتن اطلاعات تماس مشتری برای ارسال پیام نیست و کاربر با اختیار خود و با عضویت در سرویس پوش نوتیفیکیشن شما، پیام‌های ارسالی شما را دریافت می‌کند.

قطعاً بعضی از شما می دانید که پوش نوتیفیکیشن وب چیست و چگونه کار می کند، اما آیا تابحال به فکر استفاده کاربردی از این قابلیت به نفع خود افتاده اید؟

پوش نوتیفیکیشن ها یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی موجود برای هر برند دارای اپلیکیشن موبایل هستند چون به شما کمک می کنند با کاربران خود در ارتباط بمانید. فقط حواستان باشد که از این استراتژی با دقت بهره بگیرید!

اگر شما در استفاده از این متد زیاده روی کنید، احتمال  این که کاربران شما نوتیفیکیشن های شما را به اصطلاح میوت و یا همان قطع کنند، بالا می رود و قطعاً این چیزی نیست که شما به دنبال آن هستید. برای دسته ای از شما خوانندگان عزیز که نمی دانید این متد چیست و چگونه می توان از آن بهره برد، ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم و به همین خاطر این راهنما را ساختیم.

به عنوان یکی از حرفه ای های این صنعت، همه ی چیزهایی که باید راجب این شیوه بدانید را به شما توضیح خواهیم داد.

تفاوت میان ” پوش نوتیفیکیشن ” و پیام کوتاه

اگرچه شباهت های زیادی میان این دو وجود دارد، اما آنها با هم یکسان نیستند. هر دو این پیام ها مستقیماً و به یک شکل بر روی صفحه گوشی مخاطب ظاهر می شوند، اما در واقع با هم تفاوت های زیادی دارند. پیام های کوتاه می توانند کلمات بیشتری داشته داشته باشند و در اصطلاح طویل تر باشند، چرا که مخاطب می تواند آنها را باز کند و تمام متن را بخواند. اما اگر نوتیفیکیشن شما در آن حد بلند باشد که کلمات شما بر روی لاک اسکرین گوشی جا نشود، قطعاً‌ به مسیری که با این متد پیش گرفته اید ضربه خواهد زد.

به همین خاطر است که به طور میانگین نوتیفیکیشن های کوتاه تر امکان جذب مخاطب بالاتری دارند.

با افزایش تعداد کلمات پیام پوش نوتیفیکیشن، نرخ کلیک کاهش می یابد

بنابراین مهم است که یاد بگیرید که چگونه پیام خود را با تعداد محدودی از کلمات به صورت کامل به مخاطبین برسانید. وقتی بر روی گوشی خود برروی نوتیفیکیشن ها کلیک می کنید، دقیقاً‌ همان تاثیر پیام کوتاه را خواهد گذاشت. وقتی که مسیجی را باز می کنید شما را به اپلیکیشن مسیجینگ هدایت می کند، همین طور وقتی بر روی نوتیفیکیشن خود کلیک می کنید شما را به همان برنامه ای که آن را برایتان فرستاده هدایت می کند. مخاطبان شما کاملاً‌ برای دریافت کردن یا نکردن نوتیفیکیشن ها مختار هستند، مسـئله ای که همیشه برای پیام های کوتاه صدق نمی کند.

مخاطبان شما برای دریافت کردن یا نکردن نوتیفیکیشن ها مختار هستند، مسـئله ای که برای پیام های کوتاه صدق نمی کند

اگر کمپانی شما از پیام های کوتاه به عنوان یکی از متدهای اصلی بازاریابی خود بهره می گیرد، بهتر است در استراتژی خود تجدید نظر کنید؛ چرا که بسته به برند مخابراتی مورد استفاده مخاطب، این پیام ها ممکن است برای آنها هزینه داشته باشد. به همین خاطر، بسیاری از مردم محتوای فرستاده شده توسط اس ام اس را نوعی اسپم می دانند. اگرچه امکان دارد که شما به شماره تلفن همراه مشتریان خود دسترسی داشته باشید، فرستادن اس ام اس های بیش از حد غیرقانونی است. مردم این مدل از مسیج ها را از شماره های مختلف به وفور دریافت می کنند. قطعاً‌ شما دوست ندارید که از کمپانی شما به عنوان اسپمر یاد شود!

نوتیفیکیشن ها خیلی بهترند، چون مخاطب دقیقاً‌ می داند که این پیام از طرف چه کسانی ارسال می شود. چرا که واضح است که این پیام از برنامه ای برایشان ارسال شده است که خودشان بر روی گوشی شان نصب کرده اند.

مخاطبین می توانند انتخاب کنند که نوتیفیکیشن ها را ببینند یا خیر

اگر کاربران علاقه ای به گوش دادن به شما نداشته باشند، نوتیفیکیشن های شما را خاموش می کنند. در واقع این نوع از ارتباط برقرار کردن به مشتری کنترل کامل می دهد چیزی که پیام های کوتاه نمی توانند برای آنها فراهم کنند. اگرچه فرستادن نوتیفیکیشن های صحیح می تواند بازدید را بالا ببرد، اما فرستادن نوتیفیکیشن های بیش از حد می تواند به طور کامل این امر را خنثی کند.

بیش از نیمی از مخاطبین اپلیکیشن های موبایل نوتیفیکیشن ها را آزاردهنده می دانند. اما، همه اینطور فکر نمی کنند. ۲۶ درصد از کاربران از این شیوه لذت می برند چرا که دوست دارند در مورد علایق خودشان به روز باشند. حتی ۲۰ درصد دیگر از دوست داران این شیوه، اذعان داشته اند که نوتیفیکیشن ها باعث شده که کارایی آن ها افزایش پیدا کند. اما عموماً‌ می توان گفت که بیشتر استفاده کنندگان از برنامه های موبایل از این شیوه بهره می برند.

نرخ کلیک پوش نوتیفیکیشن در صنایع مختلف متفاوت می باشد

همانطور که می توانید ببینید، نرخ پوش نوتیفیکیشن کلیکی جدول بالا بر اساس صنایع تفکیک شده است. این را هم بدانید که میان کاربران سیستم عامل های آی او اس و اندروید تفاوت های زیادی در نحوه برخورد با این نوتیفیکیشن ها وجود دارد. اما راجب این موضوع بعداً‌ با جزییات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

بهترین راه جلوگیری از این که مطمـئن شوید مخاطبان شما به سرعت نوتیفیکیشن های شما را خاموش نمی کنند این است که در انتخاب های خود دقت کنید. فرستادن نوتیفیکیشن های زیاد سریع ترین راه برای خاموش شدن است! مشکل اصلی اینجاست که اگر کاربری نوتیفیکیشن های شما را خاموش کند، ترغیب کردن وی به این که دوباره آنها را فعال کند کار بسیار سختی است، مخصوصاً وقتی که می دانید بهترین راه ارتباطی شما با آنها خاموش شده است. ببینید وقتی یک برنامه به طور میانگین هفته ای بین ۲ تا ۵ نوتیفیکیشن می فرستد چه اتفاقی می افتد.

تقریباً‌ نیمی از این مخاطبان در آینده در پی دریافت این پیام ها نوتیفیکیشن های خود را خاموش می کنند. علاوه بر این، ۳۲ درصد از کاربران برنامه اگر در هفته میان ۶ تا ۱۰ پیام دریافت کنند به کلی برنامه را پاک خواهند کرد! پر واضح است که استفاده بیش از حد از این شیوه می تواند باعث ایجاد تاثیرات منفی روی برند و اپلیکیشن شما شود . پس مطمـئن شوید که وقتی خواستید از این شیوه استفاده کنید با وسواس به محتوای خود فکر کنید و به آن هایی که برای مشتری ارزش گذاری می کنند تکیه کنید.

پوش نوتیفیکیشن های خود را بر اساس موقعیت کاربران ارسال کنید

از آنجایی که شما قطعاً‌ نمی خواهید پوش نوتیفیکیشن های متعددی برای کاربران ارسال کنید، باید دلیل محکمی برای ارسال آن ها داشته باشید. یکی از استراتژی های مورد علاقه ما استفاده از این شیوه بر اساس موقعیت و لوکیشن است. بیزینس های بزرگ از تکنولوژی جـئوفنسینگ توام با پوش نوتیفیکیشن جهت ترغیب کاربران به خرید محصولاتشان از طریق اپلیکیشن استفاده می کنند،‌ این شیوه به این صورت عمل می کند.

اپلیکیشن خود را به ردیابی محل زندگی کاربران مجهز کنید،‌ البته با اجازه خودشان. سپس شما می توانید پوش نوتیفیکیشن های مخصوصی را در زمان های معین توسط جـئوفنسینگ برایشان ارسال کنید. بگذارید مثالی برایتان بزنیم، فرض کنیم فردی در شیکاگو آمریکا زندگی می کند و در حال رفتن به استادیوم تیم بیسبال شهرشان است.

این فرد این پوش نوتیفیکیشن را از برنامه ی سیت گیک (SeatGeek) دریافت می کند. این در واقع یک پوش نوتیفیکیشن موثر است چون با مکان و زمانی که فرد در حال حرکت به سمت آن است مرتبط است. این شخص این برنامه را بر روی گوشی خود نصب کرده است،‌ پس می توان به راحتی نتیجه گرفت که به ورزش و رویدادهای آن علاقه مند است.

استفاده اثربخش از ایمیل، پیامک و پوش در ارتباط با مشتریان

آنها پوش نوتیفیکیشنی را دریافت می کنند چون ما از قبل می دانیم که نزدیک به استادیوم زندگی می کنند. مسلماً‌ فرستادن این پیام به شخصی که در فلوریدا زندگی می کند کار عاقلانه ای به نظر نمی آید چون باید بلیت هواپیما بگیرد تا به شیکاگو بیاید؛ علاوه بر این،‌ به نظر نمی آید کسی که در فلوریدا زندگی می کند طرفدار تیم بیسبال شهر شیکاگو باشد! این شیوه از پیام فرستادن فوق العاده است چون دقیق و مشخص است،‌ چون این یک بازی معمولی نیست،‌ بازی افتتاحیه است.

برنامه سیت گیک (SeatGeek) حتی بلیت هایی با قیمت پایین تر از جاهای دیگر را نیز در پلتفرم خود شامل کرده است. همین موضوع نیز باعث ایجاد انگیزه در کاربر برای باز کردن برنامه و خرید می شود، چون اگر سرعت عمل کافی نداشته باشند،‌ ممکن است بلیت ها تمام شود و بازی افتتاحیه فصل را از دست بدهند. تمام این دستاوردها توسط استفاده صحیح از سرویس های مبتنی بر محل زندگی است تا کاربران را ردیابی کنند.

پوش نوتیفیکیشن ها تجربه کار با برنامه را برای کاربران ارتقا می دهند

به جای این که به این شیوه فقط به عنوان یک تاکتیک بازاریابی نگاه کنید،‌ می توانید از آن جهت ارتقای رابط کاربری با مشتری استفاده کنید. به این فکر کنید که چرا مشتری شما از برنامه تان استفاده می کند؟ چطور می توانید با استفاده از این متد میزان رضایت مشتری از کار با برنامه خود را افزایش دهید؟

برای مثال،‌ بیایید به کمپانی اوبر یک نگاه بیاندازیم. برنامه آنها موفقیتی بزرگ است،‌ پس به نظرم همیشه دنبال کردن راه افرادی که قبل از شما به موفقیت رسیده اند فکر خوبی بوده است. آنها از پوش نوتیفیکیشن ها برای آسان سازی استفاده از برنامه خود برای کاربرانشان استفاده می کنند. این عکس یک نمونه از پیام های آن ها است. قیمت گذاری های اوبر همیشه بر اساس میزان تقاضا و تجهیزات بوده است. مثلاً‌ اگر فردی این برنامه را باز و درخواست یک ماشین کند، اما قیمت های بالایی ببیند،‌ باید صبر کند تا قیمت های پایین تری برایش پیدا شود.

پس اوبر این مدل پوش نوتیفیکیشن ها را برای کمک به کاربرانش جهت پیدا کردن پایین ترین هزینه ها استفاده می کند،‌ چیزی که به این پیام ها ارزش می دهد. خب، واضح است که این پیام هم نوعی ابزار ترغیب مشتری است،‌ اما به شیوه ای حرفه ای مخفی شده به طوری که باز هم تجربه کاربری مشتریان را ارتقا می دهد.

کمپانی اوبر (Uber) از پوش نوتیفیکیشن ها برای آسان سازی استفاده از برنامه خود برای کاربرانشان استفاده می کنند

پس از درخواست ماشین توسط مشتری،‌ اوبر به فرستادن پوش نوتیففیکیشن ها به منظور کمک به مشتری ادامه می دهد، فرض کنید که ماشین درخواستی فردی ۱۵ دقیقه دیگر به مکان فرد خواهد رسید،‌ احتمالاً شخصی که درخواست سواری داده است نمی خواهد ۱۵ دقیقه بیرون از محلی که هست بایستد؛ و لازم هم نیست که این کار را انجام دهد،‌ چون اوبر قبل از آن به همین شیوه به وی اطلاع داده است که ۱۵ دقیقه دیگر راننده به او خواهد رسید. این نوتیفیکیشن ها علاوه بر این شماره پلاک ماشین را نیز به مشتری اطلاع می دهند تا آن را راحت تر پیدا کند.

این استراتژی برای سرویس های دیگری هم کارآمد است،‌ مثل برنامه های تحویل غذا. طراحی و پیاده سازی آن دقیقاً‌ شبیه مثالی است که برایتان زدیم،‌ بجز این که نوتیفیکیشن ها اطلاع می دهند که غذا کی به دستتان خواهد رسید. به راه هایی فکر کنید که می توانید از این شیوه در برنامه های خود به خوبی استفاده کنید و رابط کاربری مشتریان خود را ارتقا دهید.

تعامل با مخاطبان، تعداد مشتریان و نگه داری از آنها را ارتقا دهید

در مقایسه با دیگر مدل های بازاریابی،‌ پوش نوتیفیکیشن ها نرخ رشد بسیار بالاتری دارند. به این عکس که به شما تفاوت میان پوش نوتیفیکیشن و ایمیل را بر اساس نرخ رشد، کلیک ها و تعاملات نشان می دهد دقت کنید.

نرخ باز کردن پوش نوتیفیکیشن نسبت به ایمیل چند برابر بیشتر است

احتمالاً‌ دلیل این اتفاق این است که همه مردم هنگامی که ایمیلی دریافت می کنند به آنها اطلاع رسانی نمی شود. در واقع مردم در طول روز ایمیل های زیادی دریافت می کنند،‌ به همین خاطر آنها نمی خواهند که موبایلشان بدون وقفه در حال ویبره زدن باشد. اما از آنجایی که پوش نوتیفیکیشن ها به این صورت مکرر ارسال نمی شوند، کاربران اپلیکیشن ها به آنها علاقه بیشتری نشان می دهند. این حرف زمانی اثبات می شود که به توصیه هایی که به شما کردیم دقت کنید و پیام هایی را بفرستید که در زمان مناسب و دارای ارزش باشند.

پوش نوتیفیکیشن های مناسب می توانند اینگیجمنت را افزایش دهند، مشتریانی که به شدت در حال تعامل با شما هستند به استفاده از برنامه تان ادامه می دهند و برند شما را حمایت می کنند. در نتیجه، شما پول بیشتری به جیب می زنید!

همچنین شما باید کاربرانی که برنامه شما را دارند اما تابحال خریدی نداشته اند را در نظر داشته باشید. این کاربران را می توان با ارسال پوش نوتیفیکیشن های باکیفیت تبدیل به مشتری کرد. کدهای معرفت و تخفیف های مخصوص اولین خریدشان می تواند برای به دام انداختن آن ها مناسب باشد. علاوه بر این ها شما می توانید برنامه دیگری مرتبط با برنامه خود بسازید، با استفاده از پوش نوتیفیکیشن های آن برنامه، برنامه اصلی خود را تبلیغ کنید تا مردم بیشتری برنامه اصلی شما را دانلود کنند.

شخصی سازی مهم است

نباید به فرستادن یک پیام واحد برای تمامی کسانی که برنامه شما را دارند اکتفا کنید. شما باید مطمـئن شوید که هر نوتیفیکیشن شما با مخاطبانتان ارتباط برقرار می کند. تا الان مثال مربوط به فرد ساکن شیکاگو و خرید بلیتش را برایتان گفتیم، اما به راه های دیگری نیز برای شخصی سازی محتوایتان فکر کنید.

پیام هایی که شامل محتوای شخصی بوده اند به طور قابل توجهی از پیام های بدون محتوای شخصی نرخ رشد بالاتری دارند

فرستادن پوش نوتیفیکیشن شخصی سازی شده آسان است چرا که شما با برنامه تان به پروفایل افراد دسترسی دارید. به عنوان مثال،‌ اگر شما خرده فروشی هستید که برنامه موبایل دارید،‌ می توانید به سابقه خرید مشتریانتان مراجعه کنید و بر اساس آن ها پیغام ارزشمندی را برایشان ارسال کنید.

فرض کنید یکی از مشتریانتان طی یک ماه از شما یک اسنوبورد، عینک ایمنی، کلاه زمستانی، کلاه مخصوص اسنوبورد،‌ دستکش های زمستانی و ژاکت مخصوص اسکی خریده است. فرستادن نوتیفیکیشنی که حاوی پیامی در مورد تخفیف خوردن تجهیزات اسنوبورد سواری باشد قطعاً نوعی از شخصی سازی بر اساس سابقه خرید آنها است.

بگذارید مثال دیگری برایتان بزنم، فرض کنید که شما صاحب یک رستوران محلی کوچک هستید که غذای مکزیکی سرو می کند. اپلیکیشن شما مجهز به سیستم سفارش غذا است. اگر فردی در ۳ بار مراجعه اخیرش به رستوران شما نوعی استیک بوریتو را سفارش داده باشد می توانید درباره سفارششان برایش یک پوش نوتیفیکیشن ارسال کنید که حاوی تخفیف ۲۰ درصدی برای استیک بوریتو در همان لحظه است. تمام این صحبت ها به قسمت اول این بحث یعنی نرخ تعامل (engagement) و نگه داری مشتری برمی گردد. اگر نوتیفیکیشن ها شخصی سازی شده باشند،‌ نرخ رشد شما، نگه داری و وفاداری مشتریانتان را افزایش می دهد.

دستگاه مشتریان را به خاطر بسپارید

وقتی که نوبت به ارسال پوش نوتیفیکیشن می رسد، همه ی دستگاه ها به صورت یکسان ساخته نشده اند. پیش از این دیدیم که کاربران سیستم عامل اندروید پوش نوتیفیکیشن ها را بیشتر از کاربران آی او اس فعال می کنند، حالا بیایید ببینیم تفاوت میزان کلیک کردن آنها در هر کدام از این پلتفرم ها چقدر است. علت این اتفاق،‌ این است که همه نوتیفیکیشن ها یکسان نیستند، چون لاک اسکرین و مرکز نوتیفیکیشن ها در این ۲ سیستم عامل متفاوت است.

سیستم عامل های اندروید و آیفون، پوش نوتیفیکیشن ها را متفاوت از هم نشان می دهند

پوش نوتیفیکیشن ios : در محصولات اپل نوتیفیکیشن ها به محض باز شدن قفل گوشی ناپدید می شوند، حتی اگر کاربر برنامه مرتبط را باز نکند و پیام ارسالی را نخواند. اما در طرف مقابل در پلتفرم های اندروید، نوتیفیکیشن ها برروی لاک اسکرین می مانند تا زمانی که کاربر تصمیم بگیرد که چه عملی در قبال آن انجام دهد و اگر بخواهد آنرا نادیده بگیرد باید به صورت دستی نوتیفیکیشن را پاک کند.

در بعضی موارد حتی اختلافاتی بین دستگاه های هم پلتفرم هم وجود دارد. به عنوان مثال به عکس زیر نگاه کنید که ۲ دستگاه مختلف از یک سیستم عامل آی او اس را نشان می دهد.

۲ نفر با ۲ گوشی اپل که نوتیفیکیشن های متفاوتی می بینند

اگرچه گوشی های اندروید در این زمینه نرخ رشد بالاتری دارند، اما کاربران گوشی های اپل می توانند پوش نوتیفیکیشن ها را تا ۷ برابر سریع تر از آنها باز کنند. بنابراین همیشه این اطلاعات را بخاطر بسپارید و پیام های خود را بسته به شخصی که نشانه گذاری می کنید و نوع نوتیفیکیشنی که می فرستید انتخاب کنید.

نتیجه گیری

آیا استفاده از پوش نوتیفیکیشن یک نیاز است؟ نه.  چون نیاز نیست نباید از آن بهره برد؟ صد البته که بله!

بر اساس تمامی صحبت هایی که اینجا مطرح شد شاهد بودید که پوش نوتیفیکیشن ها چگونه می توانند به بیزینس و اپلیکیشن شما کمک کنند. استفاده از این شیوه قطعاً جایگزین بهتری نسبت به پیام کوتاه برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان است.فقط حواستان باشد که آنها را به صورت مکرر ارسال نکنید که احتمال خاموش شدن نوتیفیکیشن های شما از سمت کاربران افزایش پیدا می کند.

پوش نوتیفیکیشن های خود را بر اساس محل زندگی و موقعیت کاربران ارسال کنید تا بتوانید تجربه استفاده از برنامه خود برای آنها را افزایش دهید. پوش نوتیفیکیشن های درست، مانند محتواهای شخصی سازی شده، می توانند در افزایش اینگیجمنت، وفاداری و رشد مشتریان کمک بسزایی داشته باشند. حواستان باشد که هنگام ارسال این نوتیفیکیشن ها برند گوشی مورد استفاده توسط کاربر را از یاد نبرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 13 =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد