خانه / آموزش نصب ssl / موتورهای جستجو و باورهای غلط

موتورهای جستجو و باورهای غلط

موتورهای جستجو و باورهای غلط

در چند سال اخیر، باورهای اشتباه فراوانی درباره چگونگی عملکرد موتورهای جستجو شکل گرفته‌اند. سئوکارهای تازه‌کار معمولا به خاطر این باورهای نادرست دچار اشتباهات فراوانی می‌شوند و وضعیت سئوی سایت را به خطر می‌اندازند. در مقالۀ امروز، به زبان ساده توضیح خواهیم داد که واقعیت‌ داستان از چه قرار بوده و داستان‌هایی که هرگز نباید باور کنید چه هستند. در ابتدا بیایید ببینیم که به سراغ چه مواردی نباید رفت.

 ثبت‌نام در موتورهای جستجو  (Search Engine Submission)

در عصر سئوی کلاسیک (اواخر دهۀ ۱۹۹۰میلادی) موتورهای جستجو نوعی فرم ثبت‌نام (Submission Form) داشتند که وبمسترها و صاحبان سایت‌ها اطلاعات کلیدی و کلیدواژه‌های سایت خود را وارد می‌کردند. اندکی بعد از ثبت این اطلاعات ربات‌ها و خزندگان موتور جستجو وارد سایت شده و شروع به بررسی و ایندکس‌ کردن سایت‌ها می‌کردند. بله سئو در آن زمان به همین سادگی بود!

متاسفانه این فرآیند چندان خوب پیش نرفت. چرا؟ چون بسیاری از این ثبت‌نام‌ها در واقع چیزی نبودند به جز تعدادی اسپم و این خود در کیفیت نتایج جستجو تاثیری منفی می‌گذاشت. از سال ۲۰۰۱ تاکنون، موتورهای جستجو نه تنها از شما تکمیل فرم ثبت نام را درخواست نمی‌کنند بلکه عملاً این روش منسوخ شده است.

تمامی موتورهای جستجو امروزه اعلام می‌کنند که به ندرت از آدرس‌های ثبت شده در فرم ثبت نام  استفاده می‌کنند و روش اصلی کار آنها بررسی لینک‌ها از دیگر سایت‌ها است. به عبارت دیگر، دریافت لینک از سایت‌های دیگر محتوای شما را به صورت طبیعی در معرض دید موتورهای جستجو قرار می‌دهد.

البته شما هنوز هم می‌توانید در برخی موتورهای جستجو (از جمله bing) فرم‌های ثبت‌نام را ببینید، اما این فرم‌ها بقایای گذشته هستند و در سئوی مدرن جایی ندارند.

برچسب‌های متا  (Meta Tags)

زمانی بود که برچسب‌های متا بخش مهمی از فرآیند سئو به حساب می‌آمدند. کار شما این بود که کلیدواژه‌های مهم (همان‌هایی که می‌خواستید در گوگل رتبه بگیرند) را مشخص می‌کردید و در قسمت برچسب‌های مطلب وارد می‌کردید. وقتی که کاربران به دنبال آن کلمات می‌گشتند، صفحه یا سایت شما می‌توانست برای آنها نمایش داده شود. اما… این روش هم به سرعت رو به نابودی رفت. می‌دانید چرا؟ چون خیلی از سایت‌ها با استفادۀ بیش از اندازه از برچسب‌های بی‌ربط و اسپم موتورهای جستجو را دچار اشتباه می‌کردند و بدون اینکه کار خاصی بکنند یا محتوای با ارزشی داشته باشند در بین نتایج اولیۀ گوگل جا خوش می‌کردند.

برچسب‌های دیگر، به خصوص برچسب عنوان (Title Tag) و برچسب توضیحات متا(Meta Description Tags) آنهایی هستند که در سئوی مدرن اهمیت زیادی دارند. علاوه بر این، متاتگِ Robots ابزاری بسیار مهم برای کنترل دسترسی ربات‌های خزنده است. با استفاده از متا تگ‌های Robots می‌توانید مسائل مهم را به موتور جستجو  بفهمانید. برای مثال دستور nofollow کارش این است که به گوگل بگوید این لینک هیچ ارزشی ندارد و لازم به پیگیری آن نیست. البته درست است که دانستن عملکرد متا تگ‌ها مهم است، اما خیلی وقت است که تمرکز اصلی سئو روی آن نیست.

استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌ها  (Keyword Stuffing)

تا به حال صفحاتی را دیده‌اید که به نظر شبیه اسپم می‌آیند؟ فرض کنید نام سریالی را برای دانلود جستجو میکنید. در نتایج جستجو مواردی را مشاهده میکنید و در ادامه مطلب، با انبوهی کلمه مواجه می‌شوید که شامل نام سریال به انگلیسی و فارسی به تفکیک تمامی فصل‌ها و قسمت‌ها، نام تک تک بازیگران و کاراکترهای آنها در فیلم، دانلود زیرنویس به تمامی فرم‌ها و زبان‌های ممکن و هر چیزی که ممکن است به نوعی به این سریال محبوب ربط پیدا کند می‌شود.

بسیاری از وبمسترها بر این باورند که “ترافیک مناسب کلیدواژه‌ها” یعنی استفاده بسیار زیاد از تک تک کلمات کلیدی مربوط به موضوع. اما نکته اصلی اینجاست که: کیفیت از کمیت مهم تر است.

استفاده بیش از حد از کلیدواژه

البته که کلیدواژه‌ها برای موتورهای جستجو اهمیت دارند اما امروزه موتورهای جستجو هوشمندتر از آنی هستند که فریب این گونه محتوا را بخورند. وجود ۱۰ کلیدواژه بیشتر نسبت به حالت عادی، ارزش آن را ندارد که موتور جستجو شما را به عنوان فرستنده اسپم فرض کند. از کلمات کلیدی به صورت منطقی، به اندازه و هوشمندانه استفاده کنید.

استفاده از تبلیغات پولی برای بهبود نتایج طبیعی جستجوها

این هم یکی دیگر از افسانه‌های مربوط به سئو که با واقعیت تطابق چندانی ندارد: تبلیغات در موتورهای جستجو (به صورت پرداخت به ازای کلیک یا PPC) رتبه ارگانیک شما را در نتایج جستجو ارتقاء می‌دهد.

در واقع، تا به حال هیچ شواهدی بر اینکه تبلیغات پولی در موتورهای جستجو، تاثیر مستقیمی بر نتایج طبیعی جستجو داشته باشد دیده نشده است. گوگل، بینگ و یاهو هر سه تمهیداتی اندیشیده‌اند که از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کنند.

تبلیغ‌کنندگان در گوگل هر ماهه میلیون‌ها دلار پول خرج می‌کنند و همچنان در نتایج ارگانیک جستجو به جایگاه خاصی نمی‌رسند. پس در اینجا هم تکرار می‌کنیم: آنچه در اینجا اهمیت دارد فقط و فقط کیفیت و جذابیت محتوای سایت شماست نه پولی که برای نمایش سایت‌تان در صفحه اول جستجو خرج می‌کنید.

اسپم‌ها در موتور‌های جستجو

تا زمانی که چیزی به نام جستجوی آنلاین هست، اسپم‌ها هم وجود خواهند داشت. اسپم‌ها از اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی به هدف ایجاد ترافیک دروغین یا فریب دادن الگوریتم‌های رتبه‌بندی به وجود آمدند و هنوز هم باتمام قدرت در فضای وب حضور دارند.

یکی از روش‌های مورد علاقه سئوکارهای قدیمی‌تر، استفاده از واژه‌ها و عناوین فریب دهنده، دروغین و بعضاً غیر اخلاقی بود. جدا از اینکه که موضوع کار وبسایت شما چه بود، می‌توانستید با عناوینی شبیه به “عکس‌های خصوصی همسر سابق جورج کلونی” ترافیک سایت‌تان را به صورتی قابل توجه افزایش دهید. البته امروزه موتورهای جستجو کمتر گول چنین روش‌هایی را خورده و دست کم به این دو دلیل، این رویکرد دیگر منطقی نیست:

    ۱) این کار ارزش دردسرهایش را ندارد

کاربران از اسپم متنفرند و موتورهای جستجو هم با فرستندگان این نوع محتوا دائما در جنگ هستند. به باور بسیاری از افراد، یکی از دلایل موفقیت گوگل در سا‌ل‌های اخیر این بوده که نسبت به رقبایش بهتر توانسته اسپم‌ها را کنترل کند.

ساختن این گونه محتوا و فریب دادن موتورهای جستجو آنقدر سخت شده که تولید محتوای با کیفیت قطعا زمان و انرژی کمتری از شما خواهد برد؛ پس بهتر است بیهوده خودتان را اذیت نکنید!

پیشنهاد ما تدوین یک استراتژی بلند مدت برای تولید و انتشار محتوای با کیفیت و ارزشمند است.

    ۲) موتورهای جستجو هوشمندتر شده‌اند

موتورهای جستجو روز  به روز بهتر و هوشمندتر می‌شوند و گول زدن آن‌ها کار راحتی نیست؛ به همین دلیل هم است که روش‌های کلاه سیاه دیگر خیلی کم می‌توانند موتورها را فریب داده و رتبه سایت را بالا ببرند. این روزها روش‌های کلاه‌ سفید نسبت به سابق از کارایی بسیار بیشتری برخوردارند.

گوگل در آخرین آپدیت پاندا، از الگوریتم‌های پیشرفته‌ای استفاده کرده که به زبان ماشین مسلطند و باعث می‌شوند این موتور جستجو بتواند با قدرت بیشتری با اسپم‌ها و صفحات کم ارزش مبارزه کند. طبیعتاً موتورهای جستجوی دیگر هم از روش‌های مشابهی برای بهبود توانایی خود در تشخیص اسپم‌ها بهره برده‌اند.

ما استفاده از اسپم‌ها را به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌کنیم. از طرف دیگر، برای آن که سایت‌تان به اشتباه توسط موتورهای جستجو جریمه نشود، توصیه می‌کنیم حتما فاکتورهایی را که موتورهای جستجو از آنها برای تشخیص اسپم استفاده می‌کنند را مطالعه کنید.
بسیار مهم است به یاد داشته باشید که روش‌های حیله‌گرانه در درازمدت به شما کمکی نکرده و در نهایت به اعمال جریمه و افت رتبه سایت شما منجر خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + ده =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد