خانه / گوناگون / MySQL چیست؟

MySQL چیست؟

MySQL

MySql یک پایگاه داده‌ی کاربردی و قدرتمند با مزیت‌های بسیار زیاد است. database مجموعه‌ای ساختار یافته از داده‌ها است. این مجموعه می‌تواند شامل فایل‌ها و موارد مختلفی باشد. از داده‌های گرافیکی مانند عکس یا فیلم گرفته تا فایل‌های نوشتاری همگی می‌توانند در یک پایگاه داده ذخیره شوند. سرور MySQL به چندین کاربر اجازه استفاده همزمان از داده ها را می دهد و دسترسی افراد معتبر به داده ها را تسریع می کند.

در هر پایگاه داده، داده‌ها به صورت منطقی و با ساختاری منظم در سطرها و ستون‌ها قرار گرفته‌اند. این داده‌ها آماده‌ی بازخوانی توسط نرم‌افزارها و برنامه‌های مختلف هستند. MySql نیز یکی از محبوب‌ترین پایگاه‌های داده است. این پایگاه داده برای ساخت و نگهداری انبوهی از داده‌ها اعم از اطلاعات مشتریان فروشگاه‌های اینترنتی تا اطلاعات سرویس‌های قدرتمند داده محور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وسعت کاربردهای MySql باعث شده تا شرکت‌ها و سایت‌های بزرگ و قدرتمندی در جهان به دنبال استفاده از این پایگاه داده برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود باشند.

MySQL چیست؟

یک شرکت سوئدی به نام MySQL AB در ابتدا MySQL را در سال ۱۹۹۴ توسعه داد. شرکت فنی آمریکایی Sun Microsystems پس از خرید MySQL AB در سال ۲۰۰۸، مالکیت کامل را به دست آورد. غول فناوری اوراکل ایالات متحده، در سال ۲۰۱۰ خود Sun Microsystems را به دست آورد و MySQL از آن سال به بعد، متعلق به اوراکل بود.

همانطور که در بالا اشاره شد، mysql می تواند به عنوان جایگزین SQL Server یا مایکروسافت اکسس استفاده شود. در این صورت باید این پایگاه های داده را به یکدیگر تبدیل کنید.

با توجه به تعریف کلی، MySQL در واقع یک سیستم مدیریت پایگاه داده‌ای است که به صورت رابطه‌ای منبع باز (RDBMS) با یک مدل کلاینت – سرور خدمات دهی می‌کند. RDBMS نرم افزاری یا خدماتی است که برای ایجاد و مدیریت بانک‌های اطلاعاتی بر اساس مدل رابطه‌ای استفاده می‌شود. اگر نرم افزار از مدل داده‌های رابطه‌ای پشتیبانی نمی‌کند، فقط آن را DBMS می‌نامند.

Query یا کوئری چیست؟

همانطور که گفتیم، MySQL یک سیستم برای مدیریت اطلاعات و داده‌های ماست. و ما میتوانیم انواع داده ها را در آن ذخیره کنیم.

اما زمانی را تصور کنید که تعداد این داده ها زیاد میشود و شما نیاز به انجام یک کار خاص روی این داده‌ها دارید. مثلا میخواهید:

یک داده خاص را پاک کنید
بخشی از یک داده را ویرایش کنید
یک داده‌ی جدید را اضافه کنید
و یا به دنبال یک داده‌ی جدید بگردید.
مثلا در مثلا دفترچه تلفن، میخواهید شماره یک نفر را پاک کنید، شماره یا نام او را ویرایش کنید، یک شماره‌ی جدید به دفترچه‌ی تلفن‌تان اضافه کنید و یا یک شماره‌ی خاص را جستجو کنید.

اینکارها را با استفاده از کوئری ها (Query) انجام میدهید. در واقع کوئری یک دستوری است که شما به پایگاه داده خود میدهید و از آن میخواهید که یکی از کارهای بالا را برای شما انجام دهد. درواقع کوئری ها، درخواست های شما از پایگاه داده هستند.

زبان SQL چیست و چه ربطی به MySQL دارد؟

در بالا گفتیم که کوئری، درخواستی است که شما به پایگاه داده خود ارسال میکنید و از آن میخواهید که یک کاری برای انجام دهد، برای مثال شماره تلفن یک فرد را حذف کند.

SQL یک زبان برنامه نویسی است که میتواند اینکار را برای شما انجام دهد. SQL مخفف Structured Query Language میباشد که همانطور که از اسمش پیداست، به شما در انجام کوئری ها کمک میکند.

در زیر لیست برخی کارهایی که زبان SQL میتواند انجام دهد را میبینیم:

زبان SQL میتواند کوئری ها را روی پایگاه داده اجرا کند.
زبان SQL میتواند داده‌ها را از پایگاه داده بخواند.
زبان SQL میتواند داده‌ها را وارد پایگاه داده بکند.
زبان SQL میتواند داده‌های موجود در پایگاه داده را ویرایش و آپدیت کند.
زبان SQL میتواند داده‌های موجود در پایگاه داده را حذف کند.
زبان SQL میتواند یک پایگاه جدید بسازد.
و بسیاری از کارهای دیگری که زبان SQL میتواند انجام دهد و در بحث ما نمیگنجد.

مزیت‌ها و ویژگی‌های MySql

مزیت‌ها و ویژگی‌های MySqlدر این بخش به بررسی ویژگی‌های مهم MySql می‌پردازیم:

این پایگاه داده، متن باز است

پایگاه داده‌ی MySql یک پایگاه متن باز یا در اصطلاح انگلیسی Open Source است. به این معنی که شما برای استفاده از قابلیت‌ها و امکانات این پایگاه داده نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نخواهید داشت و با استفاده از آن می‌توانید نیازهای خود را برآورده کنید.

البته این ویژگی در پایگاه‌های داده‌ی دیگری هم به همین شکل وجود دارد که می‌توانید با آن هم کار کنید. همچنین این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز بتوانید در کدهای ساختاری آن مطابق با موارد نیازهای خود تغییراتی انجام دهید. به عبارتی امکان سفارشی‌سازی این پایگاه داده نیز برای شما وجود دارد.

انعطاف‌پذیری بالا

این پایگاه داده هم از این نظر که امکان ایجاد ساختارهای شخصی سازی شده در آن وجود دارد و هم به دلیل پشتیبانی از برنامه‌های بسیار متنوع، انعطاف‌پذیری بالایی دارد. همه‌ی کاربران در هر سطحی می‌توانند از این موتور جستجوی داده استفاده نمایند.

سازگاری با بسیاری از سیستم‌عامل‌ها

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های MySql سازگاری آن با پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف است. کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و .. به راحتی می‌توانند به این پایگاه داده وصل شده و موارد مورد نیاز را از آن استخراج کنند. این امکان نیز از جمله ویژگی‌های بارز این پایگاه داده محسوب می‌شود.

امکان ارتباط در شبکه‌های محلی

MySql این امکان را نیز برای کاربران فراهم آورده تا پایگاه داده‌هایی که روی سیستم‌های مختلف قرار دارند بتوانند از طریق سرورهای رایانه‌ای و با کمک شبکه‌ی محلی و یا اینترنت به هم وصل شوند.

امکان برگشت به عقب

اگر در انتخاب هر کدام از پارامترها با مشکلی روبرو شدید و یا اشتباهی در انتخاب داده‌ها داشتید، MySql این امکان را نیز برای شما فراهم آورده تا به عقب برگردید و در آخرین مرحله‌ی درست و مناسب از عملیات خود بمانید.

فضای کاربری بسیار ساده

محیط پایگاه داده‌ی MySql بسیار ساده است و کاربران می‌توانند به سادگی با فضای آن ارتباط برقرار کنند. این مزیت را در کمتر پایگاه داده‌ای به این شکل شاهد خواهید بود.

ایمنی بالا

در MySqlهم امکان رمزنگاری روی پایگاه داده در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و هم خود پایگاه ایمنی بالایی دارد. از این رو می‌توانید بدون دغدغه به استفاده از این پلتفرم بپردازید.

امکان تغییر داده‌ها و ذخیره‌ی آن‌ها

این امکان نیز برای کاربران در محیط MySql فراهم است تا بعد از دسترسی به داده‌های آن مطابق با میل خود آن‌ها را تغییر و برای استفاده‌های بعدی ذخیره کنند.

استفاده‌ی رایگان

تمام قابلیت‌ها و مزیت‌های موجود در محیط پایگاه داده‌ی MySql به صورت رایگان در اختیار همه‌ی کاربران در سرتاسر دنیا قرار گرفته است و هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

مقیاس‌پذیر بودن

حجم پیش فرض هر فایل در محیط این پایگاه داده 4 گیگابایت است. از این رو کاربران می‌توانند حجم بالایی از اطلاعات را در جداول پیچیده در آن ذخیره کنند. حتی امکان ارتقای این حجم تا 8 ترابایت هم وجود دارد. شما می‌توانید از جداولی با بیش از 50 میلیون ردیف در محیط این موتور جستجوی داده‌ی استفاده کنید.

سرعت بالا

سرعت بالا نیز یکی دیگر از مزیت‌ها و ویژگی‌های کار در محیط MySql است.

عملکرد عالی

به دلیل دسترسی به محیطی بزرگ و عدم از دست رفتن حافظه در حین کار با آن، تمام بارگیری‌ها در آن با سرعت بالا انجام می‌شود و این امکان برای کاربران وجود دارد تا بدون افت کیفیت و سرعت از عملکردهای بالای آن بهره ببرند.

امکان پارتیشن‌بندی اطلاعات

می‌توانید محیط کاری این پایگاه داده را پارتیشن‌بندی و عملکردهای عالی آن را مشاهده کنید.

معایب MySql

در کنار همه‌ی مزیت‌ها و ویژگی‌هایی که برای پایگاه داده MySql برشمردیم، این پایگاه داده دارای معایبی نیز هست. بررسی این معایب برای کاربرانی که به دنبال استفاده از این موتور جستجوی داده هستند می‌تواند اهمیت داشته باشد. مهم‌ترین معایب این پایگاه داده عبارت‌اند از:

متن باز جزئی بودن

در بررسی مزایا و ویژگی‌های محیط کاربری MySql اشاره کردیم که این پایگاه داده متن باز است. متن باز بودن آن اما به صورتی محدود از طرف اوراکل اداره می‌شود.

مقیاس‌پذیری ضعیف‌تر نسبت به سایر پایگاه‌های داده

هر چند MySql دارای مقیاس‌پذیری مناسبی است اما هنوز این مقیاس‌پذیری برای کاربران ایده‌آل نیست. آن هم به دلیل ذات خود کدنویسی این پایگاه داده است. البته این ایراد برای کارهای جزئی خیلی به چشم نخواهد آمد اما در ابعاد وسیع می‌تواند مشکلاتی را برای کاربر ایجاد کند.

امیدوارم که این مقاله، MySQL را توضیح داده و دانش بهتری را در مورد MySQL ارائه دهد. کار با MySQL همیشه آسان بوده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد