W3C چیست؟

W3C چیست؟ 

 ائتلاف وب جهان‌گستر یا کنسرسیوم وب جهان‌گستر (World Wide Web Consortium یا W3C) کنسرسیومی (ائتلاف چندین شرکت به  صورت هماهنگ و هدف یکسان) است که استانداردهای لازم را برای وب جهانگستر تولید می‌کند. به عبارتی کنسرسیوم شبکه جهانی وب انجمنی است که شرکتها سازمان های عضو آن به بحث و گفتگو بر روی  استانداردها و فناوری های وب می پردازند. W3C استانداردهای عملی را توسعه می دهد تا منجر به بهبود قابلیت مصولات  و فناوریهای وب شود. اعضا و کارشناسان دعوت شده در این انجمن،  نظریه های خود را مطرح  می  نمایند. پس از آن موافقت سازمان هائی که نرم افزارهای وب تولید می کنند را کسب می نمایند و پیش نویس هائی را ایجاد می کنند.  سپس این  پیش نویس ها به اعضای W3C فرستاده می شوند تا مورد تصویب رسمی قرار بگیرند. در حال حاضرحدود ۴۵۰ شرکت و سازمان عضو این  انجمن  می باشند. ریاست این شرکت به دست تیم برنرزلی است. وی مخترع تعدادی از اصلی‌ترین فناوری‌ هایی است که وب به‌ دست آن‌ها به شکل   امروزی خود در آمده‌ است. از جملهٔ این فناوری‌ها می‌توان به URL یا مشخص‌ کنندهٔ یکتای منبع، قرارداد انتقال ابرمتن و HTML اشاره کرد. دلیل وجودی این کنسرسیوم کسب اطمینان در مورد سازگار و توافق میان اعضای شرکت‌های مختلف در زمینهٔ استفاده از استانداردهای نو است.                                       
تکامل مشخصات استانداردها 
بعضی اوقات، زمانیکه یک مشخصات یسیار بزرگ می‌شود، مشخصات به واحدهای مستقلی تقسیم می‌شود که هر واحد به نوبه خود می‌تواند تکامل یابد. به تغییرات  پشت سرهم یک واحد یا مشخصات، مرحله (به انگلیسی: level) گفته می‌شود، و با اولین عدد صحیح در عنوان آن مشخصات نشان داده می‌شود  ( مثلاً CSS3 یعنی  مرحله سوم). بازبینی‌های متوالی بعدی روی هر مرحله به وسیله یک نقطه و سپس یک عدد صحیح نشان داده می‌شود  (مثلاً CSS2.1 یعنی  بازبینی  اول).   فرایند شکل‌گیری استاندارد  W3C در «سند فرایند W3C» تعریف شده‌ است، و این سند، چهار مرحلهٔ تکامل را سرفصل کرده‌ است،که هر استاندارد یا پیشنهاد جدید،  باید  از طریق هر کدام پیشرفت  کند  و تکامل یابد.  این مراحل WD, CR, PR, REC نام دارند. 
استفاده از استانداردهای تصویب شده W3C مزایایی را به دنبال خواهد داشت که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:
۱. قابل مشاهده در مرورگرهای متداول: 
به صفحاتی که قوانین W3C را رعایت می نمایند، استاندارد W3C داده می شود. در صورت اعمال این قوانین در صفحات وب، این صفحات، بدون مشکل در اکثر مرورگر های متداول قابل مشاهده خواهند بود. این نکته از این جهت حائز اهمیت می باشد که کاربران  مختلف ازمرورگرهای مختلف  استفاده می نمایند و به این ترتیب  در صورت عدم رعایت استانداردهای کد نویسی، ممکن است در طراحی یا ظاهر صفحات اختلال ایجاد شود و به این ترتیب کاربران قادر به مشاهده صفحه به صورت صحیح   نباشند و این امر به مرور زمان باعث کاهش آمار بازدید از سایت می شود.
۲. توجه بیشتر موتورهای جستجو: 
این احتمال وجود دارد که درصورت رعایت نکردن استاندارد W3C موتورهای جستجو به درستی سایت را بررسی نکنند و برای بررسی محتوای سایت با مشکلاتی مواجه شوند. در صورتی که با رعایت استانداردهای W3C، مورد توجه موتورهای جستجو قرار خواهد گرفت و در نتیجه رنکینگ بهتری در نتایج جستجوها خواهد داشت. 
۳.صرفه جویی در هزینه: 
با توجه به تحقیقاتی که در زمینه افزایش رنکینگ سایت در موتورهای جستجو از طریق رعایت استانداردهای W3C صورت گرفته است، این احتمال داده می شود که در صورت رعایت استانداردهای W3C در HTML و CSS رنکینگ سایت درنتایج موتورهای جستجو افزایش پیدا کند. داشتن رنکینگ بالاتردر نتایج موتورهای جستجو،  بهترین شیوه تبلیغ است  که هزینه ای ندارد و به این ترتیب نیازی به استفاده از تبلیغات موتورهای جستجو و پرداخت هزینه برای آن نخواهید داشت. بنابراین صرفه جویی در هزینه ها را در پی خواهد داشت. 
با توجه به آنچه گفته شد استانداردهای W3C یکی از موارد مهمی هستند که لازم است به آنها توجه ویژه ای شود؛ اما متاسفانه اغلب وب سایت ها به آن ها اهمیتی نمی دهند امروزه با افزایش تعداد مرورگرها لازم است تا استانداردی درکدنویسی ها رعایت شود که موجب نمایش صحیح کدها در کلیه مرورگرها می شود. به این ترتیب در صورتی که کدهای نوشته شده استاندارد و معتبر نباشند، در صورت عدم نمایش صحیح آن ها در یک مرورگر مقصر خود شما هستید.
وبسایت شما ویترین کسب و کار شماست. کسب و کارتان را به مشتریان معرفی کنید.ما با یک طراحی اصولی و هدفمند کسب و کار شما را به میلیون ها نفر در سراسر کشور و جهان معرفی کنیم.
برای طراحی سایت خود با آسان رایان همراه شوید.
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 8 =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد