خانه / نحوه ارتباط با ssh / مقایسه توزیع های پرطرفدارِ لینوکس

مقایسه توزیع های پرطرفدارِ لینوکس

مقایسه توزیع های پرطرفدارِ لینوکس

مقایسه توزیع لینوکس

هنگامی که سیستم عامل سرور خود را انتخاب کردید که اغلب موارد ویندوز یا لینوکس هست باید تصمیم بگیرید که چه نسخه ای را می خواهید استفاده کنید.
اگر تازه در دنیای لینوکس شروع به کار کرده اید ، تفاوت های اساسی بین توزیع های لینوکس وجود دارد.
در این مقاله سعی داریم توزیع های دبیان در مقابل اوبونتو در مقابل CentOS بررسی کنیم.

دبیان چیست؟
دبیان یکی از اولین توزیع های لینوکس بود که از سال ۱۹۹۳ در دسترس بود. در حال حاضر در نسخه ۱۰ ، دبیان در آوریل سال ۲۰۲۰ دارای ۱۷٪ سهم بازار سرورهای وب لینوکس بود.
برنامه های انتشار
نسخه های پایدار دبیان برنامه ریزی نشده اند اما تقریباً هر دو سال یکبار مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه این فاصله بزرگ بین نسخه ها ، Debian را می توان در معرفی فناوری جدید بسیار کند نشان داد.
پروژه دبیان تا یک سال پس از انتشار پایدار بعدی ، پشتیبانی امنیتی را برای نسخه های پایدار ارائه می دهد. Debian 9 در ژوئن سال ۲۰۱۷ منتشر شد ، به این معنی که پشتیبانی امنیتی Debian 8 در ژوئن سال ۲۰۱۸ به پایان رسید و Debian 8 در آوریل ۲۰۱۵ آزاد شد ،بنابراین به طور موثر حدود سه سال است.
در بالای پشتیبانی امنیتی ، برای نسخه های جدیدتر ، پشتیبانی طولانی مدت (LTS) به مدت پنج سال پس از تاریخ انتشار اولیه ارائه می شود.
یکی از مزایای این برنامه های انتشار طولانی تر این است که زمان اضافی برای آزمایش قبل از انتشار می دهد. به همین ترتیب ، Debian نسبت به بسیاری دیگر ، یک لینوکس پایدار است. این امر باعث می شود که گزینه های مناسبی برای شرکت ها باشد.
بسته های نرم افزاری
Debian 10 با حدود ۵۹۰۰۰ بسته نرم افزاری ارائه می شود. با این حال ، در صورت نیاز می توانید آن را پیکربندی کنید تا برخی از بسته های نرم افزاری اضافی را اضافه کنید. برخلاف برخی دیگر از راهکارهای لینوکس ، دبیان یک بازار پولی برای بسته ها ارائه نمی دهد تقریباً همه بسته های نرم افزاری موجود رایگان هستند. با این حال ، فروشندگان مستقل قادر به ایجاد بسته های پرداخت شده هستند.
جامعه دبیان نسبت به اوبونتو کوچکتر است ، اما به دلیل پیچیدگی نسبی دبیان بیشتر کاربران فنی را تشکیل می دهند. دبیان دارای تعداد زیادی از اعضای فعال کاربر، یک مرکز منابع و تعداد زیادی داوطلب است که به پشتیبانی از تعهد خود نسبت به نرم افزار رایگان کمک می کند.

اوبونتو چیست؟
نسخه اول Ubuntu( اوبونتو ۴٫۰۴) در اکتبر ۲۰۰۴ منتشر شد. با سهم بازار ۳۹٫۶٪ در آوریل ۲۰۲۰ ، Debian به عنوان محبوب ترین توزیع لینوکس در جهان پیشی گرفت. آخرین نسخه ۱۸٫۰۴ است و نسخه ۲۰٫۰۴ دقیقاً در گوشه و کنار است. سه نسخه رسمی اوبونتو وجود دارد:

دسک تاپ ، که می تواند بر روی یک رایانه رومیزی معمولی نصب شود تا به عنوان یک سیستم عامل معمولی عمل کند. این برنامه شامل یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) است و بسته بندی شده با برنامه های متداول مانند پردازش کلمه و نرم افزار پخش ویدیو است.
سرور ، که نسخه ای از پایین اوبونتو برای استفاده در سرورهای کوچک یا کوچک در مقیاس سازمانی است. این نسخه فقط از یک رابط خط فرمان استفاده می کند و دارای برنامه هایی برای ایمیل و سرورهای وب است.
Core که یک نسخه امنیتی متمرکز از اوبونتو است که به طور خاص برای دستگاه های IoT ساخته شده است.

برنامه های انتشار
نسخه های جدید اوبونتو هر شش ماه منتشر می شود تقریباً همیشه در آوریل و اکتبر.این دوره انتشار یک چهارم از دوره انتشار دبیان است که نسخه های اوبونتو نرم افزارهای جدید و جدیدتری را قبل از دبیان دریافت می کنند.
با شروع اوبونتو ۶٫۰۶ ، نسخه چهارم اوبونتو یک نسخه پشتیبانی بلند مدت پشتیبانی (LTS) است. نسخه های LTS به طور کامل برای پنج سال پشتیبانی می شوند، در حالی که نسخه های غیر LTS فقط حدود نه ماه پشتیبانی می شوند. آخرین نسخه LTS ، اوبونتو ۱۶٫۰۴ تا سال ۲۰۲۱ پشتیبانی خواهد شد.
به دلیل چرخه های انتشار کوتاه تر ، در مقایسه با Debian و CentOS ، نسخه های اوبونتو پایدارتر هستند. فداکاری ثبات در انتشار سریعتر باعث می شود تا اوبونتو برای کاربران شخصی که می خواهند بسته های به روز تری داشته باشند ، مناسب تر است.
بسته های نرم افزاری
از آنجا که اوبونتو مبتنی بر Debian است ، بیشتر بسته های نرم افزاری قابل استفاده در هر دو است ، اما گاهی اوقات کمی کار لازم است تا آنها را به طور کامل سازگار کنیم. با این وجود برخلاف Debian ، اوبونتو نرم افزاری رایگان و اختصاصی را ارائه می دهد. براساس این لیست ، در آخرین نسخه اوبونتو بیش از ۷۵۰۰۰ بسته نرم افزاری موجود است.
از آنجا که اوبونتو محبوب ترین توزیع لینوکس است ، آن هم یکی از بیشترین پشتیبانی جامعه. انجمن اوبونتو بسیار فعال است و راهنما ، پشتیبانی و آموزشهای مربوط به انجمن ها ، مراکز تفریحی و تیم های کوچکتر را ارائه می دهد. این امر باعث می شود اوبونتو برای مبتدیان مناسب باشد ، زیرا با داشتن یک جامعه گسترده و مایل به پشتیبانی ، حل مشکلات بسیار ساده تر است.
قابلیت استفاده
نصب پیش فرض اوبونتو در مقایسه با سایر وسایل ارتباطی لینوکس آسانتر است و برای مبتدیان نیز بهتر است. رابط نصب گرافیکی بصری تر از رابط خط فرمان است و می توان با استفاده از تنظیمات از قبل موجود برای نصب ساده نصب کرد. با این حال ، اوبونتو نصب “Expert Mode” را ارائه می دهد ، که شبیه به Debian است ، و در صورت نیاز سفارشی سازی و تنظیمات بیشتری را امکان پذیر می کند.

CentOS چیست؟
CentOS براساس کد منبع باز (RHEL (Red Hat Enterprise Linux،یک سیستم عامل درجه سازمانی را به صورت رایگان فراهم می کند. نسخه اول CentOS ، CentOS 2 به این دلیل نامگذاری شده است زیرا مبتنی بر RHEL 2.0 است در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. آخرین نسخه نسخه CentOS 8 است.

برنامه های انتشار
نسخه های CentOS به مراتب کمتر از اوبونتو و پراکنده تر از دبیان هستند. چهار نسخه آخر سال ۲۰۱۴ ، ۲۰۱۱ ، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۵ بود ، بنابراین الگویی برای آنها وجود ندارد. با این حال ، نسخه های جزئی مکرر نیز وجود دارد.
تمام نسخه های اصلی از زمان CentOS 5 به مدت ۱۰ سال به روز رسانی های نگهداری را دریافت می کنند و به مدت شش سال به روز رسانی های کامل را انجام می دهند. این به روز رسانی ها چرخه عمر پشتیبانی لینوکس رد هت Enterprise را دنبال می کنند.
فقط نسخه های واقعاً پایدار CentOS منتشر می شوند ، که به همین دلیل است که بعضی اوقات آنها اینقدر طول می کشند. برخی از نسخه ها برای رسیدن به وضعیت پایدار نیاز به آزمایش بیشتری نسبت به سایرین دارند. سال های بین نسخه ها ، زمان کافی برای آزمایش کامل را تضمین می کند ، و هرگونه رفع مشکلات امنیتی در نسخه های قدیمی CentOS برای هرگونه آسیب پذیری که هنگام ساخت نسخه جدید کشف شده ، به نسخه های قدیمی ارسال می شود. این امر CentOS را به انتخاب خوب دیگری برای شرکت تبدیل می کند.
با ۱۶٫۸٪ سهم بازار ، پایگاه کاربر CentOS از اطلاعات اوبونتو کوچکتر است. و از آنجا که شرکت ها را هدف قرار داده است ، فضای انتخاب کمتری برای کاربران مبتدی وجود دارد. تالارهای عمومی و فعال وجود دارد ، اما اینها بطور رسمی اجرا نمی شوند و جداگانه وجود دارند. بنابراین یافتن آموزش های آنلاین و پشتیبانی دشوارتر است.
قابلیت استفاده
عدم پشتیبانی جامعه و نصب سخت تر باعث می شود CentOS برای کارآفرینان مبتدی لینوکس مشکل باشد.چون این شرکت مبتنی بر RHEL از نوع سازمانی است ، معمولاً CentOS توسط مشاغل و آژانسهای وب که قبلاً با راهکارهای لینوکس آشنا هستند ترجیح داده می شود.

دبیان در مقابل اوبونتو در مقابل CentOS

اگرچه تفاوت هایی بین توزیع لینوکس وجود دارد ، اما عمدتاً “بهترین لینوکس” وجود ندارد ، همه این فقط عقیده و شرایط است. احتمالاً اوبونتو برای مبتدیان لینوکس بهتر است زیرا تنظیم و استفاده از آن ساده تر است ، احتمالاً Debian برای کاربران با تجربه که کنترل کامل می خواهند بهتر است و CentOS احتمالاً برای مشاغلی که می خواهند یک محیط پایدارتر و امن تر از لینوکس داشته باشند بهتر است.

آسان رایان میزبان امن کسب و کار آنلاین شما
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 8 =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد