خانه / آموزش نصب ssl / آیا رتبه ی الکسا مهم است؟

آیا رتبه ی الکسا مهم است؟

آیا رتبه ی الکسا مهم است؟

شما از طریق مقایسه ی رتبه سایت خودتان با سایر سایت ها می توانید میزان پیشرفت تان و همچنین اعتبار خودتان را بسنجید. از معروف ترین  راه  ها برای مقایسه ی رتبه سایت ها و وبلاگ ها  سنجش با رتبه الکسا یا رتبه ی گوگل است.
البته شیوه‌های مختلفی برای ارزیابی رتبه‌ سایت‌ها وجود دارد که شاید رتبه‌بندی الکسا و رتبه‌بندی گوگل، دو مورد از مطرح‌ترین آنها باشد. اما آیا واقعاً این رتبه‌ها مهم هستند؟
در سال ۱۹۹۶، شرکتی به نام الکسا با هدف ارزیابی و سنجش ترافیک اطلاعات در فضای وب و آرشیو کردن صفحات وب، تشکیل شد. این شرکت سه سال بعد توسط آمازون خریداری شد و از سال ۲۰۰۲ به تدریج سیاست‌های خود را با گوگل هم‌سوتر کرد.

اگر با سایت و رتبه الکسا آشنایی ندارید می‌توانید از طریق آدرس www.alexa.com به این سایت سری بزنید. می‌توانید نام هر سایتی را در آن تایپ کنید و رتبه‌ی آن سایت را در کشور خود و جهان ببینید. عدد کوچکتر به معنای رتبه‌ی بهتر است. رتبه‌ی سایت‌های گوگل و فیس بوک تک رقمی است.

رتبه الکسا

شرکت الکسا تولباری به نام تولبار الکسا را به کاربران خود پیشنهاد می‌دهد و بر اساس اطلاعاتی که از تولبار الکسا جمع‌آوری می‌شود، رتبه‌ها را محاسبه می‌کند. الکسا زمانی مدعی بود که تولبار آن هفت میلیون بار دانلود شده است.
یکی از خطاهای رایج در فضای مجازی، یکی دانستن بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجو یا SEO و بهتر کردن رتبه‌ی یک سایت (گوگل یا الکسا یا …) است. تفاوت SEO و Rank دقیقاً مشابه «تخصصی بودن» و «فراگیر بودن» است. مهم‌ترین اولویت موتور‌های جستجو «تخصصی بودن و مرتبط بودن محتوای سایت» است، در حالی که در رتبه‌بندی، فراگیر بودن و مراجعه‌ی گسترده‌ی عمومی معیار مهم‌تری محسوب می‌شود. به عنوان مثال شما حتما در هنگام سرچ کلمه ای در گوگل به سایتی برخورده اید که هنگامی که وارد آن می شوید می بینید هیچ گونه مطلب مفیدی در مورد کلمه ی جست و جو شده ندارد و تنها عباراتی را کنار هم قرار داده و از این کلمه ی کلیدی به کار برده اما می بینید که سایت از نظر الکسا رتبه ی خوبی دارد.
با توجه به مطالب بالا، رتبه‌ الکسا می‌تواند مفید یا گمراه کننده باشد. به عنوان مثال، تمرکز بر روی این رتبه برای سایت‌هایی که تعداد مخاطبان آن ها زیاد است، ضروری است. ضمن اینکه اعتبار سایت‌هایی که تبلیغات جذب می‌کنند و فضاهایی را برای بنر‌ها (Banners) اختصاص می‌دهند، معمولاً بر اساس رتبه‌ی الکسا سنجیده می‌شود.

در مقابل، تمرکز بر بهبود رتبه‌ الکسا برای سایت‌هایی که هدف اولیه‌ی آنها نشر محتوای تخصصی برای مخاطب محدود است می‌تواند یک آفت باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آسان رایان می باشد